Hale sportowe

Nowoczesne hale sportowe powinny zapewniać bezpieczeństwo, wysoki komfort użytkowania a także niskie koszty eksploatacji.

Budowa hal sportowych to odpowiedzialne zadanie, które polega nie tylko na postawieniu fizycznego obiektu. Podczas budowy musimy zadbać zarówno o konstrukcję, materiały budowlane, projekt hali, jak i o odpowiednie wykonanie instalacji sanitarnych, elektrycznych, czy teletechnicznych. Istotnym elementem dla powodzenia projektu jest również spójna współpraca na linii inwestor-firma. Dlatego wspieramy klientów podczas całego procesu budowy hal sportowych – również ta takich etapach jak np. pozyskanie funduszy z UE, wybór działki, czy uzyskanie pozwolenia na budowę.

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przy budowie hal sportowych jest temperatura. Jako eksperci w tej dziedzinie potrafimy odpowiednio dobrać powłoki pokrycia hali, by zimą nie dochodziło do przemarzania, a latem do przegrzania. Z tego też względu należy zadbać o to, by hala sportowa skonstruowana była z materiałów, które posiadają atest trudno zapalności. Ponadto ważne jest również rozmieszczenie punktów, które wpuszczą do środka światło. Powinno być ono rozbite, równomierne i nieoślepiające. Odpowiednio też należy dobrać typ lamp oświetlających oraz prawidłowo dostosować ich moc.

Aby dobrze zaprojektować i wybudować halę sportową, trzeba spełnić wymagania stawiane przez różne dyscypliny sportowe. Z reguły jest to wielkość boiska, wybiegów, lodowisk i innych aren sportowych. Równie istotne jest określenie, dla jakiej rangi zawodów lub typu zajęć sportowych będzie przeznaczona dana hala sportowa. Projektując obiekt, zawsze przestrzegamy przepisów dotyczących wielkości trybun, stanowisk sędziowskich i prasowych, szatni i innych pomieszczeń socjalnych i technicznych.

Typ przeznaczenia hali sportowej ma zatem bezpośredni wpływ na jej gabaryty, a także sposób izolacji dachu i ścian, wentylację oraz oświetlenie.

W skład naszej oferty wchodzą następujący obiekty:

  • ujeżdżalnie
  • hale tenisowe
  • kryte lodowiska
  • sale gimnastyczne
  • sale sportowo-widowiskowe

Nowoczesne hale stalowe są atrakcyjną alternatywą dla obiektów sportowych wznoszonych w tradycyjnych technologiach. Dają one możliwość uzyskiwania dużych szerokości, bez wewnętrznych podpór pośrednich, jednocześnie przy optymalnym wykorzystaniu cech wytrzymałościowych stali. To spore ułatwienie dla zagospodarowania powierzchni hali sportowej z uwzględnieniem komfortu i bezpieczeństwa jej użytkowania. Szerokie możliwości wykonania obudowy dachu i ścian powodują, że z powodzeniem możemy wykonywać nieizolowane ujeżdżalnie czy lonżownie z przykryciem dachu zabezpieczającym przed skraplaniem się pary wodnej. Wliczają się w to również obiekty izolowane takie jak przyszkolne sale sportowe, sale treningowe czy hale tenisowe, obudowane płytami warstwowymi zapewniającymi estetyczny wygląd i dobre właściwości izolacyjne.

Ofertując hale rekreacyjne i sportowe, zawsze weryfikujemy ich gabaryty i standard wykończenia na podstawie wytycznych dotyczących ich przeznaczenia. W ten sposób spełniamy kryteria maksymalnej użyteczności i funkcjonalności obiektu, zapewniając przy tym ekonomiczne rozwiązania konstrukcyjno-architektoniczne i atrakcyjne koszty utrzymania. Zawsze zwracamy uwagę na następujące elementy:

  • odpowiedni sposób doświetlenia hal sportowych i rekreacyjnych światłem naturalnym (naświetla dachowe, okna)
  • właściwą wentylację (grawitacyjna lub mechaniczna)
  • zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu i bezpieczeństwa (zabezpieczenie przeciwpożarowe, wyjścia ewakuacyjne, bandy i barierki ochronne)

Rozważasz zbudowanie obiektu sportowo-rekreacyjnego? Skonsultuj się z naszymi specjalistami, aby mogli zaoferować najlepsze rozwiązania dla Twojego projektu.

Potwierdzeniem jakości naszej pracy są referencje, które zdobyliśmy

Przykładowe realizacje

FAQ

Aby zaprojektować halę sportową należy w pierwszej kolejności przeanalizować jej przeznaczenie: w zależności od dyscyplin sportowych określić wymaganą powierzchnię boisk i ich nawierzchnię, wymagane skrajnie wysokościowe, wymagane warunki termiczne, wilgotnościowe i akustyczne, natężenie oświetlenia. Warto również zwrócić uwagę na część socjalną w hali czyli szatnie, umywalnie, wc ( w tym przypadku trzeba określić max liczbę ludzi korzystających w jednym czasie z obiektu). Czy hala ma być przewidziana dla publiczności ( miejsce na trybuny, pomieszczenia socjalne, bezpieczeństwo pożarowe obiektu, odpowiednia ewakuacja ludzi). Trzeba też mieć na uwadze walory estetyczne wnętrza, zew. wygląd obiektu oraz zagospodarowanie terenu wokół niego. Taka analiza jest podstawową wytyczną do zaprojektowania obiektu.

Sposób użytkowania hal sportowych powoduje, że głównym zadaniem systemu ogrzewania jest tu stała gotowość do eksploatacji oraz szybki czas nagrzania dużej kubatury. Najlepiej sprawdza się tu system nadmuchowy. Do realizacji takiego systemu używane są aparaty grzewcze lub grzewczo-wentylacyjne zwane popularnie nagrzewnicami czy roburami. Nagrzewnice mogą być wodne, wymagające ciepłej wody z kotłowni lub gazowe z bezpośrednim zasilaniem gazu z sieci. Nagrzewnice oprócz ogrzewania mogą też być elementem wentylacji - pobierać i wstępnie ogrzewać powietrze z zewnątrz. Przy większych obiektach stosuje się także systemy ogrzewania i wentylacji sterowane centralami z możliwością odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego. Warto również ograniczyć straty ciepła poprzez zastosowanie odpowiedniej termoizolacji ścian i dachu, kurtyny powietrzne przy wejściach do obiektu, wydzielanie termiczne i podział na mniejsze sekcje do ogrzania.

Aby poznać orientacyjne koszty budowy takiego obiektu najlepiej skontaktować się z firmą zajmującą się kompleksowym projektowaniem i wykonywaniem takich obiektów. Przed rozmową z taką firmą należy się odpowiednio przygotować: ustalić wielkość obiektu, jego wysokość, przeznaczenie, program funkcjonalno-użytkowy, lokalizację, wielkość strefy socjalno-biurowej. Takie wytyczne pozwolą firmie budowlanej przygotować ofertę budżetową inwestycji.