Metody oraz technologie ich budowy nieustannie się zmieniają, wyznaczając tym samym nowe kierunki działania. Obecnie niebywale obiecującym oraz atrakcyjnym standardem są różnorodne budynki, w tym hale pasywne.
Budynki realizowane w technologii pasywnej
Standard ten w ostatnich latach zyskał uznanie na całym świecie. Potwierdzeniem tego jest nieustannie wzrastająca liczba budynków realizowanych w technologii pasywnej. Nie są to odosobnione przypadki, ale coraz częściej mamy do czynienia nawet z wielkopowierzchniowymi budynkami pasywnymi. Tak naprawdę każdy obiekt może zostać zrealizowany przy zastosowaniu technologii pasywnej. Co więcej, decydując się na wykorzystanie tej technologii, otrzymujemy możliwość zastosowania wielu innowacyjnych rozwiązań m.in. instalację wentylacji z rekuperacją.
Hale pasywne - charakterystyka
Oferowane przez nas hale pasywne charakteryzują się przede wszystkim niskim zapotrzebowaniem na energię dla wentylacji oraz ogrzewania. Wynosi ona średnio do 15 kWh/m² na rok. Takie rozwiązania są więc bardzo ekonomiczne i przynoszą duże oszczędności, co przekłada się na generowanie lepszych wyników finansowych firmy. Chociaż koszt inwestycyjny polegającej na wybudowaniu hal w technologii pasywnej jest wyższy od tradycyjnych rozwiązań grzewczych, to w perspektywie kilku lat przynosi znaczące oszczędności z powodu dużo tańszego utrzymania instalacji.
Generacja budynków energooszczędnych
Hale pasywne należą do najnowszej generacji obiektów energooszczędnych. Są to budynki o maksymalnym komforcie cieplnym, a także niezwykle niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Budownictwo pasywne należy więc do najskuteczniejszych rozwiązań, mających na celu oszczędzanie energii. Ponadto, decydując się na budownictwo energooszczędne i pasywne, mamy do czynienia z rozwiązaniem najtańszym pod względem spłaty inwestycji oraz kosztów utrzymania budynku i kosztów eksploatacji. Budownictwo pasywneidealnie sprawdza się podczas wszystkich pór roku, ponieważ odpowiedni mikroklimat może zostać w nich utrzymany utrzymywany bez oddzielnego systemu klimatyzacji: chłodzenia, czy aktywnego systemu ogrzewania. Dzięki technologii pasywnej, polegającej na inercyjnemu wykorzystywaniu energii, budynek sam się schładza lub ogrzewa. Tego typu rozwiązanie ma zastosowanie przy budowie hal pasywnych w polskich warunkach klimatycznych.
Zwiększenie energooszczędności hali przez panele fotowoltaiczne
Chcąc sprawić, aby hale pasywne jeszcze lepiej wpisywały się w trend budownictwa energooszczędnego i pasywnego, warto zainstalować panele fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie jest coraz częściej
wykorzystywane podczas stawiania konstrukcji stalowych. Główną przyczyną tego trendu w naszym kraju to fakt, że Polska ma bardzo dobre warunki klimatyczne, sprzyjające wykorzystaniu energii słonecznej, jako źródła zasilania. Poziom nasłonecznienia w naszym kraju jest zbliżony do pułapu Niemiec, będącego liderem w tej kwestii.
Istotną zaletą wykorzystywania modułów fotowoltaicznych jest ich ekologiczny charakter. Dzięki panelom solarnym, pozyskującym energię ze światła słonecznego, można zasilać hale pasywne unikając hałasu, produkcji zanieczyszczeń i degradacji środowiska. Ponadto, na panele fotowoltaiczne można dziś kupić otrzymując unijne dofinansowanie na ten cel, dzięki czemu cała inwestycja zwraca się już w ciągu kilku lat.
Moduły fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę podczas montażu?
MCM Project realizując hale pasywne wyposażone w moduły fotowoltaiczne bierze pod uwagę wiele istotnych czynników związanych z rodzajem dachu przykrywającego halę., Instalując moduły fotowoltaiczne największą uwagę należy bowiem zwrócić na:
- typ dachu (rekomenduje się umieszczanie paneli słonecznych na dachu o ekspozycji południowej),
- obciążenie dachu
- kąt nachylenia dachu (najlepszy jest ten o wartości 30-45 st.);
Prawidłowy pomiar i skrupulatna analiza tych czynników jest niezbędna, aby panele fotowoltaiczne zostały zainstalowane w odpowiedni sposób. Ma to szczególne znacznie przy wyznaczaniu właściwego środka ciężkości montowanych elementów, a także podczas maksymalizacji ilości energii pozyskanej z promieni słonecznych padających na moduły fotowoltaiczne.
Moduły fotowoltaiczne: czym się różnią i które wybrać budując hale pasywne?
Obecnie, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paneli słonecznych. Różnią się one między sobą materiałem, z którego zostały wykonane i sposobem powstawania. Każdy z nich dopasowany jest do innego typu budownictwa.
- Panele monokrystaliczne, wykonane z pojedynczych kryształków krzemu
- Panele polikrystaliczne, tworzone z wykorzystaniem wielu kryształków krzemu
- Panele zbudowane z krzemu amorficznego
- Panele stworzone z ogniw CdTe lub CIGS, zaliczane są do paneli cienkowarstwowych, a ich grubość nie przekracza kilku mikrometrów
Projektując i budując hale pasywne, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modułów monokrystalicznych, które dzięki swojej budowie mają zdecydowanie największą sprawność (dochodzi nawet do 22%). W codziennym funkcjonowaniu hali pasywnej przekłada się to na największą efektywność paneli. Podczas wyboru modułów fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, ale również na ich parametry. Duże znaczenie mają:
- moc szczytowa (Pmax), im większa jej wartość, tym lepsze rezultaty osiągane podczas zachmurzenia
- temperaturowy współczynnik mocy, dzięki któremu wiadomo, jak duży jest procentowy spadek mocy przy różnicy o 1 st. C lub 1 st. K. Im niższa wartość tego parametru, tym lepiej.
- prąd zwarcia (ISC), pozwalający określić najwyższą wartość prądu generowanego przez światło padające na moduł w warunkach testowych
Nasze doświadczenie w realizacji różnorodnych budynków energooszczędnych i pasywnych, a także odpowiednie kwalifikacje projektowe połączone z możliwością wykorzystania materiałów o najwyższej jakości, przyczyniły się do realizacji projektu budowy hal pasywnych. Technologia pasywna jest jedynym rozwiązaniem na rynku, które stosuje wymienniki ciepła wykorzystujące energię geotermalną oraz słoneczną. Zgodnie z naszą wiedzą i przewidywaniami tego rodzaju przedsięwzięcia powinny spełniać ściśle określone cele, przede wszystkim muszą osiągać najkorzystniejsze parametry energooszczędności, a także zapewniać komfortowe i bezpieczne użytkowanie.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, firma MCM Project zagwarantuje Państwu najlepsze dostępne na rynku rozwiązania w dziedzinie energooszczędnego budownictwa. Zachęcamy do kontaktu.