Generalne Wykonawstwo - co dokładnie oznacza i z czym się wiąże

W dzisiejszych czasach wielu inwestorów pragnących zrealizować marzenia o własnym obiekcie przemysłowym staje przed ważnym wyborem: „generalne wykonawstwo czy system gospodarczy”?
Spis treści
Generalny wykonawca inwestycji - definicja Generalne wykonawstwo w praktyce Umowa o generalne wykonawstwo Podsumowanie

Aby ułatwić wybór spróbujemy wyjaśnić w niniejszym artykule czym dokładnie jest i z czym się wiąże generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych.

Generalny wykonawca inwestycji - definicja

Generalny wykonawca to przedsiębiorstwo działające na zlecenie inwestora, którego zadania obejmują kompleksową realizację inwestycji w zakresie prac budowlanych i montażowych. Prace są wykonywane na podstawie umowy o generalne wykonawstwo w określonych terminach i w stopniu niezbędnym do skutecznego wystąpienia z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Wynagrodzenie obejmuje sumę wartości brutto prac wszystkich podwykonawców i marżę generalnego wykonawcy. 

Źródło:

B. Bińczycki, Generalny wykonawca [w:] Leksykon zarządzania, pod red. M. Romanowskiej
i in., Difin, Warszawa 2004, ISBN 83-7251-438-0, s. 144.

Generalne wykonawstwo w praktyce

Inwestor decydując się na podpisanie umowy z generalnym wykonawcą zyskuje szereg korzyści. Po pierwsze kontaktuje się z jedną firmą budowlaną na każdym etapie budowy i wymaga od niej jakości i terminowości przeprowadzonych prac. Zamawiając budynek w systemie zaprojektuj i wybuduj również prace projektowe koordynowane są przez tą samą firmę.  Ponadto czas inwestycji zostaje skrócony ponieważ generalny wykonawca dysponuje grupą podwykonawców którzy w sposób odpowiednio zaplanowany prowadzą swoje działania równolegle. Dzięki temu rozwiązaniu inwestor ogranicza do minimum czas spędzany na koordynacji budowy i może spokojnie skupiać się na rozwijaniu swojego biznesu.

Umowa o generalne wykonawstwo

Bardzo ważnym aspektem po podjęciu decyzji realizacji obiektu przemysłowego w systemie generalnego wykonawcy jest właściwe przygotowanie umowy. Dokument ten powinien zawierać szczegółowy zakres prac i obowiązków generalnego wykonawcy. Warto także poświęcić czas na omówienie i spisanie szczegółów, wymogów technologii montowanej na zakładzie oraz oczekiwań wizualnych inwestora. Przydatna może okazać się książka standardów, którą powinien przedstawić przyszły wykonawca hali bądź biurowca. Można w ten sposób uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z rozstrzyganiem sporów o tzw. roboty dodatkowe. Ważne jest także ustalenie terminu końcowego, z uwzględnieniem możliwych przesunięć spowodowanych np. złymi warunkami powodziowymi lub problemami gruntowymi. Z punktu widzenia inwestora najważniejszy jest fakt, że to generalny wykonawca koordynuje i bierze pełną odpowiedzialność zarówno za jakość jak i terminowość prac własnych oraz zleconym podwykonawcom.

Podsumowanie

Wybór odpowiedzialnego generalnego wykonawcy pozwala inwestorowi na oszczędność czasu własnego oraz problemów. Wymagania kierowane są wyłącznie do jednej firmy, która bierze pełną odpowiedzialność za przeprowadzenie inwestycji do końca. Firma MCM Project pomoże Państwo w realizacji przedsięwzięcia w sposób profesjonalny, przygotowując racjonalne rozwiązania i dopasowując się do wszelkich wymogów estetycznych oraz funkcjonalnych.

Dowiedz się więcej - kontakt Wyceń swoją inwestycję