Hale stalowe a murowane - zalety technologii modułowej

Jakich materiałów użyć, aby hala w zależności od jej przeznaczenia: hala produkcyjna, magazynowa, sportowa, usługowa czy rolnicza spełniała wszystkie stawiane jej wymagania i była wykonana szybko, tanio i solidnie? Często wybór sprowadza się do pytania: hala murowana czy stalowa?

Budowę hal możemy podzielić na dwa główne systemy:

  • obiekty w technologii tradycyjnej, w których główna konstrukcja wykonana jest z żelbetu, ściany są murowane, a do konstrukcji dachu najczęściej wykorzystuje się elementy drewniane.
  • nowoczesne hale stalowe systemowe, w których główną konstrukcję nośną ścian i dachu stanowią prefabrykowane elementy stalowe, obudowa ścian i dachu również wykonana jest w systemie stalowym.

Głównymi kryteriami przy wyborze odpowiedniej technologii budowy hali są: czas realizacji, trwałość obiektu, koszty eksploatacji, oczekiwania ubezpieczyciela, możliwość adaptacji i rozbudowy i przede wszystkim cena.

Czas realizacji inwestycji

Krótki czas realizacji to argument, który wyróżnia hale stalowe modułowe od tradycyjnych hal murowanych. Rozwiązania konstrukcyjne hal stalowych pozwalają skrócić czas budowy do niezbędnego minimum – proste, nieduże fundamenty, gotowa prefabrykowana konstrukcja, która wymaga tylko montażu, systemowe rozwiązania obudowy ścian i dachu to elementy, które przyśpieszają cały proces budowlany, ale również pozwalają na budowę hali praktycznie przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne.

Hale stalowe - oszczędność pieniędzy

Oszczędza się czas, ale również pieniądze. Koszty budowy hal typu lekkiego z obudową systemową przy dzisiejszych cenach materiałów zostawiają w tyle tradycyjne hale murowane. Na koszty duży wpływ mają również czas montażu i ilość pracowników zaangażowanych w budowę co przy dzisiejszej sytuacji na rynku pracy przemawia również na korzyść hal stalowych.

Hala magazynowa - murowana czy stalowa?

To częste pytanie, które pojawia się, jeśli rozpatrujemy trwałość i warunki ochrony pożarowej przyszłego magazynu. Hale murowane na ogół są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie ognia, ale hale stalowe pod tym względem wcale im nie ustępują. Odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne w połączeniu z systemem zabezpieczeń ogniowych i korozyjnych to recepta na eksploatację hali stalowej przez długie lata.

Hale modułowe

Jak tanio, szybko i solidnie wybudować halę? Odpowiedzią na to pytanie są hale modułowe. Inwestorzy i przedsiębiorcy są coraz bardziej niecierpliwi i jak najszybciej chcą uruchomić dane przedsięwzięcie, którego siedziba lub filia mieścić będzie się w stalowej hali. Przez to bardzo często decydują się oni na wybudowanie hali modułowej. Dziś w ten sposób stawia się większość magazynów, fabryk, warsztatów, a nawet sklepów wielkopowierzchniowych.

Czym hale modułowy skradły serca inwestorów i przedsiębiorców? Przede wszystkim ceną, prostotą i krótkim czasem budowy. Wszelkie elementy konstrukcyjne hal modułowych po zaakceptowaniu projektu powstają wcześniej w fabryce. W związku z tym, gdy zostają przywiezione na teren budowy, pozostaje je tylko zamontować. Wylane zostają fundamenty, elementy konstrukcyjne rozprowadza się i aplikuje odpowiednio według projektu, a następnie całość zamyka się płytami warstwowymi ściennymi i dachowymi (różna izolacyjność cieplna).

Hale modułowe Weld

Jednym z najpopularniejszych typów tego rodzaju zabudowy są hale modułowe weld. Dużą ich zaletą jest uniwersalność i elastyczność. Na ogół spotyka się je w formie jedno- lub dwuspadowej. W ich skład wchodzą ramy z wykonane z walcowanych na gorąco stalowych elementów (kształtowniki, pręty). Szkielet hali opiera się na powtarzalności modułów (co ok. 6 metrów). Hale modułowe weld doskonale sprawdzą się przy budowie:

  • magazynów,
  • garaży,
  • hal produkcyjnych,
  • hal rolniczych,
  • hal przemysłowych.

W związku z tym zdadzą egzamin niemal w każdej branży. Ponadto w przypadku rozwoju firmy, dostawienie dodatkowych modułów, czy ich przebudowa jest nie tylko możliwa, ale także bardzo prosta.

Cena hal modułowych

Najtańsze hale stalowe, zajmujące niewielką powierzchnię ok. 200 m2, niewymagające dodatkowego ocieplenia, wentylacji i specjalnych udogodnień mogą kosztować nawet jedyne 50 000 zł. Większe z kolei hale przeznaczone do specjalnego użytku, które muszą spełniać najwyższe standardy, mogą kosztować nawet kilka milionów złotych. Mowa w szczególności o halach produkcyjnych, czy przemysłowcach. Każdy przypadek jest indywidualny. Należy wziąć również pod uwagę kwestię, czy w cenę hali modułowej jest wliczony montaż.

Na wysokość ceny wpływają:

  • długość, szerokość, wysokość ściany bocznej,
  • rodzaj obudowy (np. z blachy trapezowej),
  • montaż,
  • projekt,
  • ilość bram przemysłowych,
  • ilość drzwi i okien,
  • malowanie farbą antykorozyjną,
  • system rynnowy,
  • prace ziemne,
  • fundamenty,
  • posadzki.

Możliwości adaptacyjne hal stalowych

Możliwości adaptacyjne to kolejna sprawa do rozpatrzenia przy wyborze rodzaju hali. Dzięki rozwiązaniom modułowym hale stalowe można w dowolny sposób i o dowolną wielkość rozbudowywać. Istnieje możliwość przeniesienia całej konstrukcji hali w inne miejsce, tracąc przy tym wyłącznie koszty wykonania prac fundamentowych. Przy halach murowanych pole manewru mamy nieporównywalnie mniejsze.

Koszty eksploatacji hal stalowych i murowanych

Koszty eksploatacji dla obu systemów są podobne, ponieważ i w jednym i drugim przypadku musimy spełnić przy budowie obiektu odpowiednie wymogi izolacyjności termicznej przegród budowlanych określone w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Mając na uwadze główne kryteria technologii budowy hali, możemy z łatwością stwierdzić, że hale stalowe nie ustępują w żadnym punkcie halom murowanym, a to co jest najważniejsze dla inwestorów, czyli koszty i czas realizacji przemawiają na korzyść konstrukcji stalowych.

Dowiedz się więcej - kontakt Wyceń swoją inwestycję