Magazynowanie płodów rolnych

Czym charakteryzują się stalowe hale rolnicze, które znajdują w rolnictwie coraz większe zastosowanie jako magazyny płodów rolnych i nie tylko? Poznaj zalety optymalnych rozwiązań obiektów stalowych dla rolnictwa.
Spis treści
Gdzie składować płody rolne? Optymalne rozwiązanie Magazynowanie płodów rolnych, a hale stalowe Rolnicza hala stalowa - od planów do realizacji

Polskie gospodarstwa rolne z roku na rok stają się coraz bardziej nowoczesne. Rolnicy chętniej niż dotychczas inwestują w światowej klasy sprzęt specjalistyczny, nowatorskie technologie chowu zwierząt, sortowania i magazynowania płodów rolnych. Coraz więcej środków pieniężnych inwestuje się także w budowę nowych i funkcjonalnych pod względem przydatności rolniczej hal stalowych. Najpopularniejsze z nich to hale, przeznaczone do magazynowania płodów rolnych.

Gdzie składować płody rolne?

Wraz z dynamicznym rozwojem rolnictwa, nastąpił również postęp w budownictwie obiektów, przeznaczonych do magazynowania zbiorów rolnych. Aktualnie stosuje się wiele rozmaitych typów budynków, przeznaczonych do tego celu. Zwykle różnią się one wielkością, technologią wykonania i kształtem.

O wyborze konkretnego typu budynku decyduje przede wszystkim inwestor. To on wskazuje, jakiego rodzaju zapasy chce magazynować i jaka forma ich składowania jest dla niego najbardziej odpowiednia. Przed rozpoczęciem budowy, inwestor decyduje, czy dla jego potrzeb wystarczający jest silos, hala o ścianach w konstrukcji żelbetowej, hala namiotowa, czy też inny typ obiektu. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju miejsca do składowania zbiorów, nie bez znaczenia jest również możliwość rozbudowy budynku (budowli), oraz rozbiórki i ewentualnego przeniesienia go w inne miejsce.

Optymalne rozwiązanie

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, odpowiadającym na potrzeby inwestorów jest wybór hali stalowych. W porównaniu do innych rodzajów budowy, są one łatwe w montażu, a także dają inwestorowi możliwość ewentualnej rozbiórki i przeniesienia ich w inne miejsce. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest elastyczność – hale z powodzeniem możemy rozbudowywać, dostosowując je do indywidualnych oczekiwań inwestora. Ten, w dogodnym dla siebie czasie, ma możliwość modyfikacji hali, dodania do niej drzwi, okien, bram oraz innych elementów.

Magazynowanie płodów rolnych, a hale stalowe

Do magazynowania suchych i sypkich płodów rolnych, wystarczający jest budynek nieizolowany. Stosuje się wówczas blachy, pokryte powłoką, uniemożliwiającą skraplanie się pary wodnej wewnątrz budynku.

W obiektach, przeznaczonych do chowu zwierząt lub chłodni dla zbiorów rolnych, wrażliwych na wahania temperatury, stosuje się izolacje termiczne. W ostatnim czasie najczęściej spotykanym rozwiązaniem są płyty warstwowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej lub wełny, rzadziej w systemie blacha-wełna-blacha.

Rolnicza hala stalowa - od planów do realizacji

Decydując się na konkretnego dostawę i wykonawcę konstrukcji, należy kierować się przede wszystkim jakością wykonanych elementów oraz ich montażu. Konstrukcja hal stalowych, pozwala na wyeliminowanie ław żelbetowych i ciężkich ścian, na korzyść punktowych fundamentów w postaci stóp fundamentowych pod słupami stalowej konstrukcji. Rozwiązanie to pozwala na szybki montaż w miejscu budowy, a co za tym idzie – na szybką realizację projektu.

Aktualnie właściciele gospodarstw rolnych są dużo bardziej elastyczni niż jeszcze kilka lat temu i chętniej dostosowują się do zmian, zachodzących na rynku. Decydując się na konkretne rozwiązania, jednocześnie kalkulują opłacalność inwestycji. Obecnie inwestorzy dużo chętniej lokują swoje pieniądze w doskonałe jakościowo rozwiązania, pozwalające na późniejszą rozbudowę i modyfikację obiektów.

 

Szczegóły oferty znajdą Państwo w sekcji: hale rolnicze. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami!

Dowiedz się więcej - kontakt Wyceń swoją inwestycję