Utrzymanie obiektu o powierzchni kilku hektarów wymaga od obsługi wysokiej kultury technicznej. A to dlatego, że dachy tych budynków odpowiadają za bezpieczeństwo całego budynku, ludzi oraz mienia wewnątrz.
Utrzymanie dachów płaskich
Do podstawowych czynności konserwacyjnych należą:
- przegląd i oczyszczenie wpustów dachowych, rynien, rur spustowych oraz przelewów awaryjnych,
- detekcja oraz likwidacja przecieków, oraz wysuszenie warstw izolacji,
- niedopuszczenie do przeciążeń wskutek pokrywy śnieżnej lub spiętrzenia wody.
Zaniedbania ww. obowiązków może prowadzić do szybszego zużycia dachu, a nawet do katastrofalnych skutków. Najprostszym przykładem może być gwałtowna nawałnica i niedostateczna drożność wpustów. Wówczas może dojść do spiętrzenia wody i lokalnego lub całkowitego przeciążenia dachu.
Budowa i konstrukcja dachów płaskich w halach stalowych
Przy budowie dachów płaskich w halach stalowych głównie można spotkać się z konstrukcjami płatwiowymi i bezpłatwiowymi. Te pierwsze jednak cieszą się większą popularnością przy budowie dachów płaskich w obiektach stalowych. W szczególności mowa tutaj o dachach pełnościennych z ocynkowanych blach. W takiej postaci zachowują one niską wagę i są łatwe w montażu. Innym przykładem są ekonomiczne w produkcji kratowe dachy płatwiowe jednoprzęsłowe. Wyróżnia je duża sztywność podłużna, uzyskana przez wytwarzanie elementów ze stali walcowanej na gorąco. Ponadto są doskonałym rozwiązaniem przy rozpiętościach powyżej 10 metrów.
Z kolei konstrukcja dachów płaskich bezpłatwiowych polega na przekazaniu obciążenia z pokrycia na elementy nośne konstrukcji. Rolę podłoża konstrukcyjnego mogą pełnić blachy trapezowe, moduły stalowe, płyty betonowe, płyty z rdzeniem styropianowym, wełnianym, czy poliuretanowym. Na tych powłokach umieszcza się później warstwę cieplną i hydroizolacyjną. Taki podkład będzie stanowił materiał pokryciowy.
Warstwa termoizolacyjna i hydroizolacyjna w konstrukcji dachów płaskich
Kiedy pokrycie dachu płaskiego jest już gotowe, kolejny krok to zabezpieczenie go warstwą termoizolacyjną i hydroizolacyjną. Warstwa termiczna oczywiście ma na celu zniwelowanie utraty ciepła ogrzewanych pomieszczeń. Ponadto może również służyć utrzymywaniu ujemnej temperatury w pomieszczeniach typu chłodnie, czy mroźnie. Warstwa ta zapobiega również wykraplaniu się pary wodnej od spodu blachy. Ponadto przed jej ułożeniem należy zamontować paroizolację np. z foli polietylenowej (PE 0,2 mm).
Warstwa hydroizolacyjna ma z kolei zabezpieczyć obiekt przed wodą opadową. Najczęstszą forma nakładania tej powłoki w przypadku dachów płaskich do hal stalowych jest jej rozłożenie na dwie pokrywy. Dolną stanowi podkładowa papa wentylacyjna. Natomiast górną termozgrzewalna papa wierzchnia. Innym droższym sposobem wykonania hydroizolacji jest zastosowanie folii PVC lub membrany EPDM (etyleno-propyleno-dienowy monomer). Te warianty są w stanie zapewnić płaskim dachom w halach stalowych niebywałą trwałość i kilkudziesięcioletnią wytrzymałość, nawet w skrajnie trudnych warunkach.
Nowoczesne dachy płaskie
Specjalnie na poczet takich problemów, z którymi borykają się właściciele magazynów, centrów logistycznych, czy galerii handlowych powstał system S-One firmy Sense ing sp. z o.o., system zarządzania dachami, którego zadaniem jest zmniejszenie ryzyka wszelkich uszkodzeń dachu płaskiego.
Laserowe sensory umieszczone pod dachem kontrolują jego obciążenie. Mierzą one zmianę ugięcia belki i wyświetlaj wynik w aplikacji internetowej. Ilość sensorów zależy od powierzchni bądź rodzaju konstrukcji, jaka została objęta nadzorem. Gdy dopuszczalny próg ugięcia konstrukcji dachu zostaje przekroczony, inteligentny system wysyła do właściciela lub użytkownika powiadomienie SMS, lub e-mail o przeciążeniu jednego, bądź wielu punktów dachu. System zapisuje również wyniki pomiarów w chmurze, dzięki czemu użytkownik ma wgląd we wcześniejsze dane pomiarowe.
Dzięki połączonej z systemem dedykowanej aplikacji mobilnej można również śledzić prognozy nadchodzącej pogody. Dostęp do aplikacji mają tylko zarejestrowani użytkownicy. Właściciel zostanie poinformowany o zbliżających się opadach oraz o ich szacunkowej ilości, aby nie dopuścić do możliwego przeciążenia dachu płaskiego. To jednak niejedyne zalety aplikacji. Dzięki niej użytkownik może też łatwy i szybki sposób zamówić ekipę odśnieżającą oraz kontrolować przebieg prac. To doskonałe uzupełnienie utrzymania dachów płaskich, gdyż nadzór ludzki może się okazać niedostateczny, a wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwoli uniknąć strat materialnych i ludzkich.
System Sense S-One to opatentowana metoda pomiaru pionowych ugięć za pomocą poziomej wiązki laserowej, dzięki czemu budynek jest stale kontrolowany pod względami bezpieczeństwa. Dodatkowo system reaguje na obciążenia spowodowane nasiąknięciem izolacji termicznej dachu w sytuacjach, gdy pokrycie jest uszkodzone lub nieszczelne.
O Firmie
Pomysłodawca systemu S-One Sense Monitoring Sp. z o.o. to młoda firma, w której poczet wchodzą doświadczeni inżynierowie budownictwa, geodezji i informatyki. Na swoim koncie ma liczne wyróżnienia, m.in. laur drugiej edycji konkursu Startupy w Pałacu czy zwycięstwo w kategorii Smart City w konkursie European Startup Awards 2017, który zrzesza młode przedsiębiorstwa z Europy Środkowej. Jedyny polski startup w Top10 na Wolves Summit.
System Sense S-One stosowany jest obecnie w budynkach o łącznej powierzchni 400 000 m2, m.in. w halach logistycznych, sklepach wielkopowierzchniowych czy zakładach produkcyjnych.