Rodzaje kratownic stalowych
Kratownice płaskie przenoszą tylko obciążenia działające w jednej płaszczyźnie. Z tego powodu najczęściej znajdują zastosowanie jako elementy konstrukcyjne dachów. Wyróżniamy następujące rodzaje kratownic płaskich: belki i podciągi, dźwigary, płatwie dachowe.
Kratownica, w której pręty nie leżą w jednej płaszczyźnie, to kratownica przestrzenna. Również składa się ona z prostych prętów, które są połączone przegubowo – tylko z tą różnicą, że pręty leżą w kilku płaszczyznach, najczęściej trzech lub czterech, i mogą przenosić obciążenia z wielu kierunków. Kratownice przestrzenne świetnie sprawdzają się nie tylko w konstrukcjach dachów, ale też jako słupy, wieże i maszty radiowe.
Wyróżniamy cztery główne elementy kratownicy: pas górny, pas dolny, słupki pionowe i ukośne krzyżulce. Kratownice stalowe najczęściej wykonuje się z profili stalowych typu: dwuteowniki, teowniki, kątowniki i profile rurowe.
Zastosowanie kratownic w budownictwie
Kratownice stalowe są łatwym w montażu elementem konstrukcji. W halach przemysłowych najczęściej stanowią dźwigary i płatwie dachowe. Idealnym połączeniem, pod względem ceny i szybkości montażu, jest układ konstrukcyjny składający się z prefabrykowanych słupów żelbetowych i stalowej konstrukcji dachu wykonanej z płaskich kratownic metalowych. Taki układ konstrukcyjny pozwala na zastosowanie dźwigarów kratowych w rozstawie nawet do 12 m. Maksymalna długość płatwi kratowej to 12 m.
Płaskie kratownice aluminiowe są wykorzystywane jako ramy nośne w lekkich halach namiotowych. Zastosowanie kratownicy w hali pozwala na zmniejszenie tonażu konstrukcji stalowej nośnej, co z kolei korzystnie wpływa na optymalizację kosztu budowy.
MCM Project ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowaniu hal przemysłowych, w których elementy konstrukcyjne stanowią metalowe kratownice płaskie i przestrzenne.