Antresola czy piętro na hali – wady i zalety rozwiązań

O konieczności zastosowania stropu z zamkniętą powierzchnią czy też antresoli dla danego zakładu powinien decydować technolog po uzgodnieniach z właścicielem przedsiębiorstwa.
Spis treści
Antresola na hali produkcyjnej

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która powie nam czy lepszym jest wykonanie antresoli, czy raczej zainwestowanie w kolejne piętro. Mamy tu do czynienia z przypadkiem „każde rozwiązanie jest dobre”. Ale które jest lepsze dla nas? Wstępne rozważania należałoby rozpocząć od postawienia sobie pytania: jaką rolę pełnić będzie dodatkowa przestrzeń w hali magazynowej lub produkcyjnej. W znacznym stopniu to właśnie funkcja zdefiniuje czy powinniśmy wybrać otwartą antresolę, czy kolejną, zabudowaną kondygnację.

Widok z antresoli - początkowy etap prac

Zacznijmy od zdefiniowania, czym w świetle prawa jest antresola. Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18), dowiemy się, że antresola jest dodatkową przestrzenią przedzieloną stropem z kondygnacją poniżej. Powierzchnia antresoli musi być mniejsza, niż kondygnacji poniżej. Dodatkowo, należy pamiętać, że jest to przestrzeń niezamknięta przegrodami budowlanymi, od strony wnętrza, z którego jest wydzielona.

Antresola na hali produkcyjnej

Antresola na hali produkcyjnej lub magazynowej to doskonały sposób na wykorzystanie przestrzeni obiektu przez zagospodarowanie jego wysokości. Jeśli potrzebujemy dodatkowej przestrzeni do celów magazynowych lub odkładczych, antresola na pewno będzie dobrym wyborem. Zaletą takiej przestrzeni jest również brak konieczności dodatkowego doświetlania. Ze względu na otwartą przestrzeń korzystamy z oświetlenia dostępnego w ramach hali magazynowej lub produkcyjnej.

Zaawansowany etap prac - widok z antresoli

Już na wstępnym etapie projektowym należy przewidzieć wielkość, wysokość użytkową oraz obciążenie jakie powinna przenosić posadzka antresoli. W przypadku, gdy chcemy wykonać antresolę na istniejącym już obiekcie, proces wygląda podobnie. Należy sporządzić projekt oraz uzyskać pozwolenie na budowę. W celu optymalizacji kosztów najlepiej zasięgnąć opinii doświadczonego biura projektowego.

Alternatywą dla antresoli jest zabudowana kondygnacja, tak zwane „piętro”. Rozwiązanie to sprawdzi się głównie wtedy, gdy dodatkowej przestrzeni potrzebujemy na zaplecze socjalne lub biurowe. Zdarza się również, że specyfika procesu produkcyjnego wymaga zabudowanych pomieszczeń produkcyjnych. Mając jednak na uwadze, obowiązujące w Polsce przepisy pożarowe wykonanie „piętra” nie zawsze jest tak proste jak mogłoby się z początku wydawać. Również kwestie oświetlenia są w tym przypadku bardziej wymagające.

Należy bowiem zapewnić odpowiednie doświetlenie dla każdego wydzielonego pomieszczenia, w którym odbywać się będzie praca ludzi. W efekcie może się to wiązać z wyższymi kosztami realizacji.

Swoje działania należy rozpocząć od określenia funkcji planowanej przestrzeni. W kolejnym kroku warto się skonsultować z doświadczonym projektantem, który pomoże w wyborze optymalnego rozwiązania.

Budowa antresoli hali stalowej

  zalety wady
antresola
  • możliwość zwiększenia powierzchni magazynu
  • dostępność wizualna, wzrokowa i głosowa
  • brak potrzeby stosowania dodatkowego oświetlenia
  • łatwy dostęp wózków widłowych, platform, wind
  • stosunkowo nieduży koszt wykonania
  • hałas produkcyjny słyszany na antresoli
  • temperatura przestrzeni nad antresolą jest porównywalna z temperaturą wewnątrz hali
piętro
  • ochrona przed hałasem
  • umożliwienie pracy w spokoju np. prace laboratoryjne
  • możliwość zastosowania pomieszczeń biurowych i socjalnych
  • możliwość właściwego dogrzania pomieszczeń
  • całkowita izolacja pomieszczeń
  • konieczność zastosowania dodatkowego doświetlenia
  • stosunkowo wysoki koszt wykonania
  • wielokrotnie konieczność wydzielenia odrębnej strefy pożarowej, która pociąga za sobą wyższe koszty realizacji
Dowiedz się więcej - kontakt Wyceń swoją inwestycję