Dobór odpowiedniej suwnicy w halach magazynowych odgrywa kluczową rolę w procesie konstrukcji powierzchni stalowych. Na funkcjonalność suwnicy ma wpływ wiele czynników, m.in. ciężar, rozstaw, jej rodzaj czy też przeznaczenie. Na co zwrócić największą uwagę, dobierając suwnicę pod przyszłą inwestycję? Praktyczne porady znajdziecie w niniejszym artykule.
Rola suwnicy w hali magazynowej
Suwnica jest urządzeniem, które w łatwy i praktyczny sposób umożliwia transportowanie elementów (mało i wielogabarytowych) po powierzchni hali. Jej prawidłowe funkcjonowanie usprawnia procesy technologiczne, odciążając tym samym pracowników fizycznych, których rola ogranicza się do przygotowania ładunków w celu ich transportu, a następnie jego nadzorowania. O doborze odpowiedniej suwnicy powinnyśmy decydować już na samym początku planowania inwestycji, gdyż nasze decyzje, w dalszej perspektywie przełożą się na jakość realizacji całego projektu hali (w tym także dobór potrzebnych do niej akcesoriów).
Właściwy dobór suwnicy - praktyczne porady
Przystępując do projektowania hali stalowej z wykorzystaniem suwnicy, należy przede wszystkim zastanowić się nad procesem technologicznym oraz ewentualnymi kolizjami, które mogą powstać w wyniku jej użytkowania. Bardzo ważnym elementem na etapie planowania inwestycji, jest sprecyzowanie wymagań do tzw. dźwignicy. To ona wpływa na rodzaj zastosowanej suwnicy oraz gabarytów samej konstrukcji powierzchni stalowej. Dlaczego? Poruszająca się po długości hali dźwignica z elementem przenoszonym, wywołuje obciążenia dynamiczne na belce podsuwnicowej przekazywane bezpośrednio na ramy główne całej konstrukcji. Zatem precyzyjnie dobrane dźwignice umożliwiają transport elementów w płaszczyznach pionowych i poziomych (ograniczeniami manewrów są: wysokość podnoszenia, długość toru jazdy ustroju oraz tonaż danego elementu).
Głównym parametrem mającym wpływ zarówno na wymiary, jak i cenę hali, jest tzw. wymagana wysokość podnoszenia elementów. Definiuje ona, na jakim poziomie zostanie zamontowana suwnica, co przekłada się na całkowitą wysokość ściany bocznej wraz z kalenicą planowanej inwestycji. Od rodzaju i przeznaczenia danej suwnicy zależy, w jaki sposób będzie projektowana przestrzeń hali. W sytuacji, gdy wymagana jest tylko jedna suwnica - pracuje ona po całej długości powierzchni budynku, a jeżeli więcej - montowane są tak, by funkcjonowały w tandemie lub osobno.
Rodzaje suwnic
Wyróżnia się kilka głównych rodzajów suwnic stosowanych w halach. To jaki rodzaj dźwignicy inwestor powinien wybrać, zależne jest od jej przeznaczenia. Duże znaczenie ma również miejsce montowania suwnicy, gdyż jedne są bardzo uniwersalne, a drugie wymagają indywidualnego dopasowania. Można podzielić suwnice na zdalne i kabinowe, ale również wytypować pod kątem przenośnika np. suwnica z wciągnikiem linowym, czy łańcuchowym bądź suwnica z wyciągarkami, czy udźwigiem do kilkuset ton. Jednak dla planu budowy zwykle ważniejszy jest podział suwnic ze względu na ich konstrukcje m.in.:
Suwnice pomostowe, inaczej nazywane natorowymi to na ogół urządzenia rozległych rozmiarów. Mogą być sterowane zarówno z kabiny, jak i z ziemi. Charakteryzują się posiadaniem prywatnego torem jezdnym. Dźwignica ta składa się z kratownicowego pomostu belkowego, który toczy się po szynach w górnej części obiektu budowlanego. Suwnice pomostowe na ogół są montowane w halach przemysłowych.
Suwnice bramowe, inaczej bramownice to jedne z najczęściej stosowanych tego typu rozwiązań na zewnątrz. Można spotkać zarówno małe, kilkutonowe bramki warsztatowe, jak i wielkie ważące nawet ponad 400 ton dźwignice. Konstrukcja bramownicy to pomost zawieszony na dwóch bocznych mostach, który wiąże dwie lub więcej bram. Małe suwnice bramowe mogą być sterowane zdalnie, a większe wyposażone są w kabinę operatora. Co więcej, większość tego typu urządzeń wyposażona jest w szynowe lub kołowe podwozie. Dzięki temu są one mobilne.
Suwnice podwieszane, jak sama nazwa wskazuje, podwieszane są pod konstrukcją dachu hali. Ich dużą zaletą jest to, że są względnie proste w montażu, lekkie i ekonomiczne pod względem zajmowanej powierzchni. Urządzenia te zwykle składają się z jednej szyny i stosuje się je w halach, wymaga się szybkiego i skoordynowanego przemieszczenia materiałów i innych komponentów.
Hale z suwnicą - korzyści dla inwestycji
Urządzenia w postaci suwnic i dźwignic, wykorzystywane do transportu elementów ważących niekiedy kilkanaście ton w zamkniętych strefach budynku, odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu hali stalowej. Przenoszenie elementów w inny sposób, byłoby praktycznie niemożliwe, a z punktu widzenia całej inwestycji - bardzo nieopłacalne. Poniesienie wydatku na zaprojektowanie odpowiedniej konstrukcji oraz dostarczenie tego typu urządzeń, zagwarantuje usprawnienie logistyki magazynu lub zakładu produkcyjnego.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty hal magazynowych MCM Project.