Budowa hurtowni lub dużego marketu - specyfikacja realizacji budynku dużego punktu handlowego?

Miejsca handlowe towarzyszą naszemu życiu od zawsze. Początkowo były to przeróżne targi oraz rynki, gdzie następowała wymiana towarów.
Spis treści
Specyfika budowy marketu lub hurtowni Ochrona przeciwpożarowa w budynku marketu lub dużej hurtowni Powierzchnie magazynowe w dużym punkcie handlowym

Z czasem zaczęły powstawać mniejsze obiekty, jakimi są sklepy. Jednak rozwój doprowadził do tego, że zaczęły powstawać duże obiekty handlowe mieszczące w sobie wiele różnego rodzaju towaru – hurtownie, supermarkety, hipermarkety oraz centra handlowe. W obecnych czasach konsumenci o wiele bardziej wolą kupić artykuły pierwszej potrzeby w dużych obiektach, niż odwiedzać wiele mniejszych obiektów.

Specyfika budowy marketu lub hurtowni

Takie obiekty, jak każde, posiadają swoją specyfikację. Najczęściej składają się one z różnych alejek, gdzie są rozmieszczone artykuły różnych kategorii. Dla konstrukcji ma to dużą zaletę. Mianowicie przy obiektach o dużej powierzchni, jakimi niewątpliwie są obiekty handlowe, korzystnym jest zastosowanie podpór pośrednich - słupów. W dużym skrócie, stosując pośrednie podpory zmniejsza się waga konstrukcji, a to bezpośrednio wpływa na cenę w myśl zasady: im mniej materiału, tym mniejsza cena. Takie słupy można z dużym powodzeniem wkomponować pomiędzy regały, zatem nie utrudniają one komunikacji klientów i obsługi obiektu. Z powodzeniem można zastosować wtedy konstrukcję składającą się z dźwigarów kratownicowych opartych na słupach żelbetowych. W przypadku zastosowania prefabrykowanych słupów taki rodzaj konstrukcji charakteryzuje się szybkim czasem montażu - elementy żelbetowe osadza się na fundamencie i praktycznie od razu można montować na śruby konstrukcję stalową. Następnie pozostaje zamontowanie obudowy i obiekt jest gotowy.

Ochrona przeciwpożarowa w budynku marketu lub dużej hurtowni

Przy projektowaniu takich obiektów przeznaczonych do pobytu ludzi, należy zwrócić uwagę na warunki ochrony przeciwpożarowej. Obiekt powinien mieć aleje odpowiedniej szerokości, pozwalające na sprawną ewakuację w przypadku wybuchu pożaru. Oczywiście drogi ewakuacyjne powinny być odpowiednio oznaczone oraz ich wybudowanie powinno być wykonane przy zastosowaniu materiałów o odpowiednich właściwościach, posiadających odpowiednie atesty. Często też z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tryskaczy, które włączają się w razie pożaru. W przypadku wybuchu pożaru ogromnym zagrożeniem jest też trujący dym. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie klap dymowych, które trujące substancję wysysają na zewnątrz budynku. Obiekty te również dzieli się na różne strefy w których dochodzi do oddymienia, oddzielone od siebie za pomocą kurtyn dymowych.

Powierzchnie magazynowe w dużym punkcie handlowym

W budynku dużego punktu handlowego warto też przewidzieć powierzchnie magazynowe. Te w przeciwieństwie do głównego pomieszczenia powinny mieć dużą powierzchnię bez podpór pośrednich. Na szczęście konstrukcje stalowe mają możliwość osiągać duże rozpiętości bez zastosowania podpór pośrednich. Powierzchnia ta powinna mieć też dostęp do podjazdu dla samochodów ciężarowych dostarczających towar. Przy takim podjeździe, dobrym pomysłem jest zastosowanie doku wraz z rampą przeładunkową.

Projektując plan zagospodarowania terenu należy zapewnić odpowiednią ilość miejsc parkingowych dla klientów, jak i wygodę korzystania z niego. Podjazdy do magazynu dla samochodów ciężarowych powinny znajdować się w dużej odległości od głównego wejścia, aby nie utrudniać komunikacji zmotoryzowanym klientom.

Jak widać projektowanie wielkich obiektów handlowych to nie lada wyzwanie. Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie pracowników i klientów, odpowiednich powierzchniach dla towarów i części magazynowej, możliwości bezproblemowego dowozu towarów oraz o części parkingowej. Stosowanie podpór pośrednich w znaczącym stopniu obniża koszty związane z budową centrum, a zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala wybudować obiekt w sposób szybki i bezproblemowy.

Dowiedz się więcej - kontakt Wyceń swoją inwestycję