Lepsze samopoczucie, poprawa nastroju, redukcja objawów depresji, korzystne oddziaływanie na wzrok – to efekty wpływu światła naturalnego na ludzki organizm.
Każdy budynek, według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, powinien spełniać zadane w rozporządzeniu wytyczne dotyczące doświetleniem światłem naturalnym.
„W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić, co najmniej 1: 8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.”
Doświetlenie hal stalowych światłem naturalnym
Dopuszcza się odstępstwa od tych przepisów, pod warunkiem negatywnego skutku nasłonecznienia dla procesu technologicznego (np. blaknięcie produktów), lub uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.
W halach stalowych, w których przewidziany jest stały pobyt ludzi, czyli takich, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4h, wymagane jest doświetlenie światłem naturalnym w stosunku 1:8. Oznacza to, że 12,5% powierzchni czynnej posadzki, powinna być odzwierciedlona w powierzchni światła ościeżnic okien.
Zapewnić powierzchnie doświetlenia w obiekcie przemysłowym, można za pomocą świetlików dachowych, pasm okiennych, lub obu powyższych jednocześnie.
Oświetlenie w hali produkcyjnej Mercator Medical S.A. (zobacz realizację)
Świetliki dachowe
Świetliki dachowe bardzo dobrze sprawdzają się w halach magazynowych, lub magazynowo produkcyjnych, w których przewiduje się magazynowania surowca, produktów na wysokości ścian. Nie ograniczają one powierzchni użytkowej hali. Mogą być zlokalizowane praktycznie w dowolnym miejscu dachu, dzięki czemu można nimi lepiej doświetlić miejsca, na których nam najbardziej zależy, jak ciągi komunikacyjne czy też miejsca usytuowania urządzeń i maszyn. Naświetla dachowe mogą występować w postaci długich pasm świetlnych kalenicowych, połaciowych lub pojedynczych punktowych świetlików. Dodatkowym atutem jest możliwość zastosowania klap dymowych lub funkcji przewietrzania zautomatyzowanych ze stacją pogodową.
Okna ścienne mogą zapewnić lepsze doświetlenie np. stołów montażowych, warsztatowych zlokalizowanych przy ścianach. Mogą być montowane, jako FIX, czyli stałe, rozwieralne, uchylne lub rozwieralno-uchylne. Na odpowiedniej wysokości, mogą być otwierane ręcznie lub dzięki automatyce.
Nie ma reguły, który system doświetlenia jest lepszy czy tańszy. Wiele zależy od stosunku długości do szerokości hali i innych czynników. Dzięki ogromnemu doświadczeniu MCM zawsze znajduje rozwiązanie najlepiej dobrane pod względem ekonomicznym i technologicznym do potrzeb Inwestorów.