Myślimy, że piorun uderza w obiekt najwyższy oraz znajdujący się najbliżej, a więc w drzewa bądź wyższe budynki znajdujące się w okolicy. Jest to jednak błędne myślenia, ponieważ bardzo ciężko jest obliczyć prawdopodobieństwo uderzenia pioruna. Nie warto ryzykować utraty przechowywanych materiałów, dóbr, bądź sprzętu jaki znajduje się w danej hali. Szczególnie, że koszt wykonania takiej instalacji w porównaniu do kosztu całej inwestycji jest niewielki. Z kolei szkody, które może spowodować ogromne.
Zastosowanie instalacji odgromowej
Zadaniem instalacji odgromowej jest przejęcie na siebie wyładowania atmosferycznego (pioruna) i bezpieczne odprowadzenie go do ziemi. Jeżeli wyładowanie to nie zostanie odprowadzone do ziemi, może ono zniszczyć budynek a tym samym wszystkie materiały, znajdujące się wewnątrz hali oraz maszyny podłączone do prądu. Może również spowodować pożar hali.
Instalacja odgromowa hali magazynowej bądź produkcyjnej a elementy znajdujące się na dachu
Bardzo ważne jest poprawne zaprojektowanie oraz wykonanie instalacji odgromowej hali magazynowej bądź produkcyjnej. Wykonana w taki sposób instalacja zabezpiecza halę przemysłową w 100%. Już przy pracach fundamentowych należy pomyśleć o jej wykonaniu. Decydując się na zabezpieczenia odgromowe trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Instalacja odgromowa powinna zabezpieczać szczyt dachu, całą konstrukcję oraz wszystkie elementy znajdujące się na dachu oraz wystające ponad jego powierzchnię jak np. wywietrzaki.
Dach hali magazynowej Łódzkich Zakładów Metalowych Lozamet (zobacz realizację)
Typowa instalacja piorunochronna składa się z następujących akcesoriów: ze zwodów, których zadaniem jest bezpośrednie przyjmowanie prądów wyładowań atmosferycznych oraz przewodów odprowadzających, łączących zwody z przewodami uziemiającymi lub uziomem fundamentowym. Kolejnym elementem instalacji są przewody uziemiające, łączące przewody odprowadzające z uziomami. Ostatnią składową są uziomy, czyli elementy metalowe albo zespoły tych elementów, umieszczone w gruncie i zapewniające z nim dobre połączenie elektryczne.
Instalacja odgromowa powinna być zaprojektowana oraz wykonana przez osobę posiadającą wiedzę, aby taką instalację projektować oraz wykonać. Konieczne będzie wykonanie pomiarów i obliczeń warunkujących właściwą ochronę oraz serwisowanie instalacji. Przeglądy instalacji powinno wykonywać się dwa razy w roku. Z uwagi na występowanie gwałtownych burz w okresie wiosennym i jesiennym, kontroli najlepiej dokonywać w tym czasie. Przegląd powinien polegać na sprawdzeniu miejsc połączeń zwodów, przewodów odprowadzających i uziemiających. Najczęściej spotykane, ale na szczęście łatwe do usunięcia uszkodzenia, to rozłączenie przewodów czy też korozja zamocowań uchwytów dystansowych i śrub. Właściwie zaprojektowana oraz wykonana instalacja odgromowa powinna być ponadto odporna na działanie czynników atmosferycznych.
Odgromówka a wykorzystany osprzęt
Podsumowując odgromówka jest niezbędną instalacją przy budowie hali stalowej. Jej instalacja to zabezpieczenie materiałów oraz sprzętu znajdującego się wewnątrz hali. Osprzęt odgromowy pozwala uniknąć pożaru oraz zniszczenia konstrukcji i obudowy hali. Przy niewielkim nakładzie finansowym, zapewniamy sobie pewność, że nasze dobra są bezpieczne.