Izolacja termiczna posadzki w hali - możliwe rozwiązania i charakterystyka

Izolacja termiczna posadzki hali jest równie ważna jak izolacja ścian czy dachu. Właściwa grubość izolacji termicznej skutecznie ograniczy zjawisko polegające na wyrównywaniu temperatury między chłodnym gruntem a ciepłym wnętrzem hali.
Spis treści
Termoizolacja posadzki Materiały termoizolacyjne Ocieplenie posadzki styropianem

Warstwa izolacyjna posadzki hali ma niezwykle istotny wpływ na trwałość i skuteczność rozwiązania konstrukcyjnego posadzki. Bardzo ryzykowne, a zarazem niebezpieczne jest zastosowanie termoizolacji ze złej jakości materiału, mało odpornego na długotrwałe naciski, a także o małej wytrzymałości mechanicznej.

Termoizolacja posadzki

Warstwa termoizolacji w szczególności powinna się charakteryzować właściwą ściśliwością, innymi słowy odkształcalnością podczas długofalowego obciążenia. Z uwagi na to zaleca się korzystać z termoizolacji z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) zgodnego z normą PN -EN 13164:2003, co ważne wyroby z polistyrenu ekspandowanego (styropianu) zgodne z normą PN-EN 13163:2004 można zastosować w obciążeniach mechanicznych o mniejszym nasileniu.

Na warstwie termoizolacji należy ułożyć warstwę rozdzielającą. Podstawową funkcją warstwy rozdzielającej jest zabezpieczenie i ochrona płyt termoizolacyjnych przede wszystkim przy wykonywaniu betonu nośnego. Kiedy mamy do czynienia z obciążeniem tylko wodą, przy bardzo niewielkim stężeniu agresywnych czynników lub bez ich obecności można zastosować folię PE, której grubość wyniesie co najmniej co najmniej 0,3–0,4 mm) ułożoną na zakład 20–30 cm. Z kolei w pozostałych przypadkach zastosowanie mają chemoodporne, zgrzewane bądź sklejane na zakładach membrany. Te z kolei są ściśle i bezwarunkowo wymagane w przypadku, kiedy mamy do czynienia z obecnością agresywnych mediów, działających na styropian w sposób szkodliwy (octan etylu, nitro, aceton, eter, benzen, ksylol, czterochlorometan, terpentyna, trojchloroetylen,; węglowodory alifatyczne nasycone – benzyna lakowa,paliwa silnikowe).

Posadzka w hali BoguszWykonywanie posadzki w hali produkcyjnej Bogusz (zobacz realizację)

MCM Project, dzięki wieloletniemu doświadczeniu zagwarantuje Państwu i pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie w zakresie  izolacji termicznej posadzki hali. Temat izolacji termicznych jest bardzo obszerny, ale jednym z najbardziej kluczowych i zarazem interesujących aspektów związanych z tematyką izolacji termicznej jest wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych. Warto jednak zapoznać się z opisem charakteryzującym poszczególne rodzaje izolacji termicznej posadzek hali.

Materiały termoizolacyjne

Materiały termoizolacyjne można podzielić na dwie grupy  –nieorganiczne i organiczne w zależności od rodzaju użytego do ich produkcji surowca. Do pierwszej zaliczamy wełnę mineralną, szklaną, wermakulit, keramzytobeton, , spieniony polistyren oraz perlit. Z kolei do izolacji organicznych zaliczamy płyty trzcinowe, torf itp. Do najbardziej popularnych, a zarazem niezwykle skutecznych materiałów termoizolacyjnych zaliczamy  wełnę mineralną. Jest to bardzo popularny materiał, ma doskonałą izolacyjność akustyczną poza właściwościami termicznymi. Mając na myśli wełnę mineralną mówimy tak naprawdę o dwóch różnych produktach: wełnie szklanej oraz skalnej. Negatywną cechą wełny są  parametry wilgotnościowe.  Wełna jest mocno nasiąkliwa, stąd w parze z użyciem wełny idzie zastosowanie właściwych membran bądź folii.

Ocieplenie posadzki styropianem

Kolejnym bardzo popularnym materiałem termoizolacyjnym jest styropian. Polistyren spieniony (ekspandowany) EPS jest znacznie tańszy od wełny. Pod względem parametrów technicznych jest bardzo porównywalny. Podstawową cechą jest niewielka nasiąkliwość dzięki której może zostać zastosowany do izolowania części budynku, która jest narażona na  kontakt z wodą. Negatywną cechą styropianu jest jego brak odporności na działanie niektórych związków chemicznych głównie asfalty, benzyna, oleje oraz rozpuszczalniki.
Materiałem wykorzystywanym do izolacji termicznej posadzek jest również pianka poliuretanowa, która jest mało nasiąkliwa  oraz odporna na działanie substancji chemicznych. Wytwarza się ją w postaci płyt bądź jest aplikowana natryskowo.

MCM Project, dzięki wieloletniemu doświadczeniu zagwarantuje Państwu najlepsze rozwiązanie w taki sposób, aby spełnić Państwa wszelkie oczekiwania.

Zachęcamy do kontaktu.

Dowiedz się więcej - kontakt Wyceń swoją inwestycję