Posadzka w hali – kiedy jest potrzebna i jaką stosować?

Posadzka w hali przemysłowej stanowi jeden z podstawowych elementów składowych inwestycji.
Spis treści
Projektowanie posadzek przemysłowych Nośność posadzki w hali magazynowej i produkcyjnej Podbudowa pod posadzkę w hali

Głównym zadaniem posadzki jest zapewnienie bezpiecznego i komfortowego transportu wewnątrz hali, właściwe składowanie materiałów, przenoszenie obciążeń statycznych i dynamicznych od urządzeń technologicznych w hali oraz przenoszenie obciążeń chemicznych i termicznych w zależności od środowiska panującego w hali.

Projektowanie posadzek przemysłowych

Temat posadzki w hali należy przemyśleć już na etapie koncepcji hali. Aby zapewnić w momencie eksploatacji obiektu komfortowe i bezawaryjne użytkowanie posadzki konieczne jest wykonanie projektu konstrukcji posadzki przemysłowej wraz z ilością i lokalizacją dylatacji. Podczas projektowania posadzki uwzględnia się środowisko wewnątrz hali, rodzaj i wielkość obciążeń od urządzeń technologicznych i składowanych materiałów oraz warunki gruntowe i wodne na działce.

Nośność posadzki w hali magazynowej i produkcyjnej

Głównym parametrem charakteryzującym posadzkę jest nośność posadzki, która zależy głównie od grubości posadzki, klasy zastosowanego betonu, ilości i rodzaju zbrojenia oraz zastosowanej podbudowy pod posadzką. Aby dobrać odpowiednią nośność posadzki trzeba dokładnie określić wielkość obciążeń, które będą na nią działać w przyszłości:

  • w halach magazynowych jest to określenie ilości i rozmieszczenia regałów w hali oraz maksymalny składowany ciężar materiałów,
  • w halach produkcyjnych są to obciążenia statyczne i dynamiczne od urządzeń technologicznych,
  • w każdym przypadku jest także ważne poznanie DTR urządzeń pracujących w hali, tj. wózków widłowych, ładowarek, samochodów transportowych, w takiej specyfikacji technicznej podany jest maksymalny nacisk na oś urządzenia, który ma wpływ na ustalenie wytrzymałości posadzki.

Posadzka w hali produkcyjnej Posadzka w produkcyjnej hali stalowej, PPH Bogusz S.C. (zobacz realizację)

Innym, ważnym parametrem posadzki jest sposób wykończenia zewnętrznego posadzki. W większości dla obiektów przemysłowych stosuje się posadzki utwardzane powierzchniowo - jest to zatarcie i utwardzenie przypowierzchniowe posadzki wraz z impregnacją, co nam daje gładką, bezpyłową i odporną na uderzenia podłogę w hali. Kiedy ważne jest utrzymanie czystości w hali np. w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym stosuje się warstwę wierzchnią posadzki w postaci żywic syntetycznych lub płytek. Posadzki zewnętrzne najczęściej wykonuje się w technologii kostki betonowej na podbudowie piaskowo-cementowej lub posadzki betonowej szczotkowanej.

Podbudowa pod posadzkę w hali

Aby zapewnić bezusterkową eksploatację posadzki bez względu na jej rodzaj czy nośność należy wykonać właściwą podbudowę pod posadzkę – która jest jedną z podstawowych warstw posadzki. Podbudowę może stanowić: stabilizowanie cementem gruntu rodzimego, stabilizacja dowieziona z betoniarni, beton sypki, beton lany, podbudowa z kruszywa łamanego.

Jako firma MCM Project posiadamy doświadczenie w projektowaniu i realizacji różnych typów posadzek i za każdym razem, wspólnie z inwestorem dobieramy optymalne pod względem technicznym i ekonomicznym rozwiązanie posadzki w hali.

Dowiedz się więcej - kontakt Wyceń swoją inwestycję