Prefabrykacja materiałów w budownictwie przemysłowym
Prefabrykacja materiałów staje się już powszechnym standardem stosowanym w budownictwie przemysłowym. Podczas gdy kluczowa jest optymalizacja kosztów oraz czasu budowy, MCM Project często sięga po elementy prefabrykowane, wśród których dominują prefabrykaty betonowe. Wpływa to przede wszystkim na zmniejszenie koszów budowy. Dodatkowo eliminuje większość błędów, jakie mogą powstać podczas produkcji i montażu, oraz uniezależnia proces budowy od niesprzyjających warunków pogodowych, jak śnieg czy mróz. Zalety te docenia wielu inwestorów.
Dzięki prefabrykacji wszystkie elementy wykorzystywane w trakcie budowy wytwarzane są masowo. Co ważne, posiadają standardowe wymiary oraz sposób łączenia. Dzięki temu mogą zostać użyte podczas budowy każdego rodzaju hali. To także przekłada się na obniżenie kosztów.
Nowoczesne materiały termoizolacyjne w obiektach wielkopowierzchniowych
Specyfika obiektów wielkopowierzchniowych zapewnia wiele możliwości. Projektowane są w nich magazyny, zakłady produkcyjne, obiekty handlowe, garaże czy hale dla zwierząt hodowlanych. Istotne jest przystosowanie obiektu do celu, w jakim będzie on wykorzystywany. Dodatkowo budynki, w których na co dzień pracują ludzie, muszą być odpowiednio ocieplane. Zastosowanie właściwych materiałów termoizolacyjnych pozwala na oszczędność energii poprzez ograniczanie zjawiska przepływu ciepła. Odpowiednia izolacja umożliwia też prawidłowe działanie różnego rodzaju urządzeń oraz instalacji technologicznych.
Optymalny materiał termoizolacyjny powinien charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przewodności cieplnej (symbol „λ”). Jeszcze do niedawna najczęściej stosowanymi materiałami termoizolacyjnymi były wełna i styropian. Obecnie architekci i monterzy MCM Project stawiają na nowoczesne rozwiązania.
Na rynku budowlanym coraz częściej stosuje się twarde, odporne na wysoką temperaturę, niepalne płyty piankowe z poliuretanu (PUR) i poliizocyjanuratu (PIR). Posiadają one dużo lepsze niż wełna i styropian właściwości izolacyjne. Występują w postaci płyt z osłoną lub bez niej oraz pianki stosowanej w formie natrysku. Dostępne są również kształtki i otuliny z PIR/PUR, które służą jako izolacja rur czy mocowań.
Architekci często sięgają też po płyty styropianowe z domieszką grafitowego granulatu, który można łączyć z granulatem styropianowym. Materiał ten jest lżejszy od styropianu i ma lepsze parametry cieplne, dzięki czemu można stosować cieńszą warstwę płyt. Neopor ma ponadto zdolność odbijania promieni UV.
Popularne są też sztywne płyty pokryte welonem szklanym o zamkniętej strukturze komórkowej, tzw. fenolowe (rezolowe). Ich rdzeń jest wykonany z żywicy fenolowo-formaldehydowej. One także charakteryzują się dobrą wytrzymałością mechaniczną oraz niską absorpcją wilgoci. Najczęściej wybierane są do izolacji dachów, ścian zewnętrznych, tarasów czy konstrukcji szkieletowych.
Nowoczesne wykorzystanie energii – panele fotowoltaiczne
Coraz więcej przedsiębiorców promuje w swoich zakładach bardziej zrównoważone, wydajne i innowacyjne linie produkcyjne. Aby nadążyć za tym trendem, rynek budowlany wprowadził technologię pozwalającą na wykorzystanie naturalnych źródeł. Energia słoneczna jest doskonałym źródłem taniego prądu, które pozwala osiągnąć wiele korzyści. Produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł jest obecnie jedną z dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu. Aby móc wytwarzać własny prąd, należy wykorzystać panele fotowoltaiczne, nazywane również bateriami słonecznymi. Nowoczesna technologia m.in. pozwala na wykorzystanie pozyskanej energii do ogrzewania hali wielkopowierzchniowych. Optymalizacja energetyczna umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji zakładu, a co za tym idzie – kosztów procesu produkcyjnego.
Wybierając optymalne rozwiązanie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ i kąt dachu, na którym planowany jest montaż paneli. Rekomenduje się umieszczenie instalacji na południowej części dachu o nachyleniu 30–45⁰. Bardzo ważnym czynnikiem warunkującym montaż fotowoltaiki jest obciążenie dachu. Prawidłowy pomiar i skrupulatna analiza tych czynników są niezbędne i dokonywane przez konstruktorów MCM Project. Ma to szczególne znaczenie przy wyznaczaniu właściwego środka ciężkości montowanych elementów, a także podczas maksymalizacji ilości energii pozyskanej z padających na moduły fotowoltaiczne promieni słonecznych.