Hale stalowe i ich projekty powstają w oparciu o nowoczesne programy, które wspomagają cały proces projektowania i optymalizacji obiektu.
Budowa hal stalowych ma zupełnie inny charakter niż hale wykonywane na tradycyjnym placu budowy. Jedną z najważniejszych zalet hal stalowych jest materiał z którego są wykonywane, który zapewnia niewielki ciężar gwarantując przy tym wysoką wytrzymałość. Kolejną z istotnych różnic jest znacznie krótszy czas realizacji budowy przy użyciu prefabrykowanej konstrukcji. Związane jest to z wytwarzaniem elementów konstrukcji czy też obudowy ścian i dachu w zakładach produkcyjnych, a nie na budowie, jak w przypadku tradycyjnej technologii monolitycznej.
Montaż hal stalowych - niższe koszty prac
Montaż obiektów halowych z elementów stalowych pozwala na dowolne ukształtowanie konstrukcji budynku oraz umożliwiają jego swobodną i elastyczną rozbudowę, przy ograniczeniu do minimum robót „mokrych”, które często wydłużają cały proces budowlany. Jedynymi pracami narażonymi na warunki atmosferyczne są fundamenty, których konstrukcja jest prosta i szybka do wykonania. Ponadto, działania monterskie są wykonywane przez małe wyspecjalizowane brygady stosujące rozwiązania przyspieszające prace, a tym samym pozwalające na skrócenie czasu budowy i generowanie kolejnych oszczędności pieniędzy.
Technologia wznoszenia obiektu budowlanego ma kluczowy wpływ na koszty realizacji. Parametrem krytycznym z punktu widzenia ponoszonych kosztów prac jest czas ich trwania. W przypadku zastosowania powyższego rozwiązania ulega on skróceniu z uwagi na montaż konstrukcji z gotowych elementów, co eliminuje przerwy technologiczne na dojrzewanie betonu oraz pozwala, w znacznym stopniu, na uniezależnienie harmonogramu prac od warunków atmosferycznych. Postawiony obiekt właśnie w tej technologii można praktycznie używać od razu a więc szybko generować przychody z inwestycji.