Najczęściej pomagają one wypakowywać towar z naprawdę dużych samochodów ciężarowych, posiadających kabiny ładunkowe na znacznej wysokości. Właśnie dlatego pomosty przeładunkowe są ruchomymi rampami umożliwiającymi wyrównaniu wysokości między poziomem magazynu a komorą ładunkową pojazdu. W stanie spoczynku mostek ustawiony jest w pozycji pionowej. Po dojechaniu samochodu dostawczego w pobliże rampy pomost zostaje opuszczony na powierzchnię skrzyni ładunkowej auta, tworząc ciąg komunikacyjny. Dzięki zastosowaniu mostków przeładunkowych możliwy staje się transport materiałów z samochodu do magazynu przy pomocy wózków widłowych. Takie pomosty są ocynkowane, przez co stają się odporne na działanie warunków atmosferycznych. Mostki do rampy mocuje się za pomocą spawów.
Rodzaje mostków przeładunkowych
Jednym z rodzajów mostków przeładunkowych są mostki przeładunkowe sprężynowe. Sprawdzają się one przede wszystkim, gdy mowa o niewielkiej różnicy poziomów między rampą magazynu a samochodem dostawczym. Występujące w tego typie mostku przeładunkowym sprężyny naciągowe równoważą ciężar tworzącej go płyty, dzięki czemu możliwe jest podnoszenie i opuszczanie go bez wysiłku. Nośność takiego mostka dochodzi nawet do 6 ton i jest on zaliczany do ręcznych mostków przeładunkowych.
Kolejnym rodzajem mostka przeładunkowego są mostki przeładunkowe aluminiowe. Podobnie jak wcześniejszy model, również ten znajdzie zastosowanie w przypadku wystąpienia niewielkiej różnicy poziomów pomiędzy rampą magazynu a samochodem dostawczym. Nośność mostka aluminiowego jest mniejsza niż jego poprzednika i wynosi maksymalnie 4 tony.
W zależności od zastosowanego mechanizmu, mostki przeładunkowe dzielą się na:
- mostki przesuwne,
- stacjonarne
- oraz przenośne.
Pomosty przeładunkowe przesuwne montuje się na otwartej rampie przy pomocy specjalnej szyny jezdnej dowolnej długości, umożliwiającej przesuwanie mostka wzdłuż rampy. Specjalny element konstrukcyjny blokuje pomost przeładunkowy przesuwny w niepracującej pozycji pionowej.
Pomosty przeładunkowe stacjonarne również montowane są na otwartej rampie. Znajdują one zastosowanie głównie przy znacznym przepływie towarów. Podobnie jak wcześniej, specjalny mechanizm blokuje pomost przeładunkowy stacjonarny w niepracującej pozycji pionowej.
Pomosty przeładunkowe przenośne służą do organizowania operacji ładowania i rozładowywania w przypadku, gdy przepływ produktów nie jest zbyt duży i nie ma potrzeby instalowania stacjonarnego doku. Przenośne pomosty przeładunkowe nie wymagają instalacji, a specjalne prowadnice wózków widłowych ułatwiają transport pomostu przeładunkowego przenośnego z miejsca na miejsce.
Pomosty przeładunkowe - cena
Cena mostków przeładunkowych jest uzależniona od ich rodzaju oraz rozmiaru. Pomosty mogą mieć różną długość i szerokość, dostosowaną od potrzeb osób kupujących. Długość mostka dobierana jest w zależności od tego, jak duża jest konieczna do zniwelowania różnica poziomów występująca pomiędzy rampą a skrzynią ładunkową samochodu.
Podsumowując, mostki przeładunkowe są dziś wyposażeniem niezbędnym w niemal każdym zakładzie przemysłowym. Urządzenia te umożliwiają bezpieczny oraz wygodny załadunek i rozładunek towarów. Obecny rynek oferuje różne rodzaje mostków przeładunkowych, których wybór zależy od przeznaczenia danego mostka oraz od jego przewidywanego usytuowania. Mostki przeładunkowe, dzięki niewielkiej masie w stosunku do ramp przeładunkowych, znajdują zastosowanie w przeładunku transportu lekkiego. Sposób ich instalacji powoduje, że rozwiązanie to sprawdza się w przypadku istniejących ramp betonowych, umożliwiając stworzenie stanowiska przeładunkowego przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym.