Zlecenie wykonania projektu powinno być dobrze przemyślane przez Inwestora. Tylko wykonawca który specjalizuje się w projektowaniu oraz realizacji hal stalowych z biurem będzie gwarantem funkcjonalnych i ekonomicznych rozwiązań.
Budowa konstrukcji stalowych
Zakup gotowego projektu dla tzw. „hal systemowych” nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście zakup gotowego projektu jest tańszy, ale taki budynek nigdy nie jest w 100% dopasowany do potrzeb Inwestora. Co w przyszłości może skutkować brakiem funkcjonalności obiektu i potrzebą przebudowy.
Budowa hal stalowych nie tylko przebiega zdecydowanie szybciej niż w przypadku klasycznych budynków, ale także generuje zdecydowanie niższe koszty. Konstrukcje stalowe wykonane z komponentów wysokiej jakości są odporne na warunki atmosferyczne, wytrzymałe i trwałe przez wiele lat. Aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie oferują hale stalowe, projektowanie należy powierzyć zaufanym i doświadczonym specjalistom, którzy przygotują projekt dopasowany do potrzeb Inwestora.
Projektowanie hal produkcyjnych
Etap projektowania hali produkcyjnej lub magazynowej jest najlepszym momentem na optymalizację rozwiązań oraz kosztów przyszłej Inwestycji. Dobrze i dokładnie wykonany projekt hali pozwoli Inwestorowi na: szybszą realizację, oszczędność oraz funkcjonalne użytkowanie budynku w przyszłości.
Elementy, na które Inwestor powinien zwrócić uwagę podczas konsultacji projektów z wykonawcą:
- kształt oraz wymiary działki
- przeznaczenie hali (magazynowa, czy produkcyjna)
- technologia produkcji lub ilość i usytuowanie regałów
- obciążenia działające na posadzkę
- rodzaj składowanych materiałów w hali (ma to wpływ na obciążenie ogniowe)
- praca suwnicy w hali
- możliwość przyszłej rozbudowy hali
- budowa budynku biurowego przy hali
Podstawowym czynnikiem projektowania hali produkcyjnej z biurem jest wielkości budynków oraz ilości zatrudnionych osób. Natomiast przy wykonywaniu projektu hali magazynowej kluczową informacją jest wysokość składowania i rodzaj składowanego materiału. Wielkość hali i biura planujemy w oparciu o aktualne warunki i potrzeby Inwestora. Po drugie musimy myśleć przyszłościowo. Jeśli zakładamy równomierny rozwój firmy w przyszłości, to niezbędne jest zagwarantowanie w niej miejsca na nowe urządzenia i maszyny oraz na nowych pracowników lub dostosowanie konstrukcji do przyszłej rozbudowy.
Odpowiednio wcześniej trzeba też wystąpić o uzyskanie warunków zabudowy, czy przeprowadzić badanie gruntu. Jeżeli Inwestor dysponuje tymi dokumentami w momencie wyboru projektanta hali, pozwala to zaoszczędzić cenny czas i skraca długość trwania procedur urzędowych.
W przypadku projektowania hal o konstrukcji stalowej mamy duże możliwości kształtowania geometrii hali. Istnieje sposobność projektowania ram jedno- i wielonawowych o różnych rozstawach od 6,0m do 12,0m. Zoptymalizowaną i równocześnie bezpieczną konstrukcję nośną hali jest w stanie zaprojektować tylko doświadczony konstruktor hal stalowych.
Oczywiście projektanci specjalizujący się w innych dziedzinach często podejmują się opracowania projektu hali produkcyjnej lub magazynowej. Niestety z uwagi na brak doświadczenia w halach stalowych, rozwiązania przez nich zaproponowane są nieekonomiczne. Co w konsekwencji naraża Inwestora na poniesienie wyższych kosztów realizacji obiektu.
Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania projektu hali z biurem firmie, która specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu hal stalowych.