Najlepszym wyborem będzie doświadczony wykonawca hal stalowych.
Firma MCM Project podchodzi do każdego przypadku indywidualnie i opracowuje dedykowany projekt rozbudowy stalowej hali produkcyjnej lub magazynowej. Taki projekt musi być dostosowany do obowiązujących przepisów oraz norm. Projekt jest również podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę.
Przebieg procesu rozbudowy hali stalowej jest uzależniony od kilku czynników, które omówione zostaną w dalszej części artykułu.
Czy rozbudowa hali była planowana czy nieplanowana na etapie budowy hali stalowej?
Jeżeli przy opracowaniu projektu hali stalowej wiemy, że zostanie ona w przyszłości rozbudowana to projekt konstrukcji hali powinien być do tego dostosowany. Przyszła rozbudowa wymaga zaprojektowania odpowiednio dobranej ramy stalowej oraz fundamentów hali. W przypadku rozbudowy hali, której konstrukcja nie jest do tego przygotowana, musimy zastosować inne rozwiązanie. W tej sytuacji ważne jest, aby projektowana rozbudowa hali stalowej nie spowodowała dodatkowych obciążeń na konstrukcję obiektu istniejącego.
Czy zostanie zwiększona długość, czy szerokość hali stalowej?
W sytuacji kiedy rozbudowa hali produkcyjnej wymaga wydłużenia linii technologicznej, musimy zwiększyć długość hali. Najprostszym sposobem jest dostawienie kilku kolejnych ram stalowych, opartych na słupach żelbetowych. Jeżeli chcemy rozbudować halę magazynową to zwiększenie jej szerokości będzie dobrym rozwiązaniem. Dobudowanie kolejnej nawy do istniejącej hali stalowej jest sposobem na zwiększenie jej szerokości.
Czy możemy zwiększać strefę pożarową istniejącej hali?
Rozbudowa hali magazynowej lub produkcyjnej wiąże się ze zwiększeniem strefy pożarowej. Wielkość strefy pożarowej zależy od wartości obciążenia ogniowego w hali Q [MJ/m2]. Z kolei na wartość obciążenia ogniowego wpływa ilość i rodzaj składowanych materiałów. Im więcej łatwopalnych materiałów znajduje się w hali, tym większa jest wartość obciążenia ogniowego. Rozbudowa hali, w której nie możemy zwiększyć strefy pożarowej, wiąże się z koniecznością wykonania ściany oddzielenia przeciwpożarowego. Ściana oddzielenia przeciwpożarowego musi posiadać odpowiednią odporność ogniową REI. Najczęściej stosowaną technologią wykonania ściany oddzielenia p.poż. jest ściana murowana wzmocniona trzpieniami oraz wieńcami żelbetowymi.
Czy chcemy zdemontować istniejącą ścianę, w miejscu rozbudowy hali?
W hali stalowej, w której po rozbudowie nie chcemy mieć ściany wewnętrznej, musimy ją zdemontować. Ważny jest harmonogram prowadzonych prac. Najlepszym rozwiązaniem jest demontaż ściany po montażu obudowy ścian i dachu części rozbudowywanej. Termin i czas trwania demontażu musi być dostosowanych do technologii oraz systemu pracy w danej hali. Jeżeli w rozbudowanej części hali chcemy wykonać pomieszczenie o innym przeznaczeniu niż w istniejącej hali, np. do hali produkcyjnej chcemy dobudować część magazynową, to po zakończonej rozbudowie ściana zewnętrzna stanie się wewnętrzną. Dla zapewnienia komunikacji między obiema częściami hali, w ścianie powinna zostać zamontowana brama lub drzwi.
Rozbudowa stalowej hali magazynowej czy produkcyjnej wymaga odpowiedniego przygotowania. Dobrze przygotowany projekt rozbudowy hali pozwoli na sprawne przeprowadzenie tego procesu. Jeżeli powierzymy to zadanie wykonawcy godnemu zaufania, to możemy mieć pewność, że hala zostanie rozbudowana w bezpieczny, szybki oraz optymalny sposób.
Zapraszamy zapoznania się z ofertą hal stalowych oraz do kontaktu z naszymi konsultantami!