Budowana najczęściej jako konstrukcja szkieletowa. Zewnętrzne ściany oraz pokrycie dachowe służą to wyodrębnienia powierzchni użytkowej hali, a także zabezpieczają przed oddziaływaniem środowiska zewnętrznego jednocześnie zapewniając konstrukcji sztywność.
Zastosowanie hal stalowych
Hale stalowe mają różnorakie zastosowanie. Przeznaczenie obiektu determinuje wybór konkretnej konstrukcji. Wyróżnia się następujące rodzaje hal w zależności od tego, jaką rolę mają pełnić:
- produkcyjne
- magazynowe (także wysokiego składowania)
- logistyczne
- handlowe i pawilony ekspozycyjne
- widowiskowe i sportowe
- sortownie odpadów
- sortownie owoców i warzyw
- chłodnie
- rolnicze.
Część produkcyjno-magazynowa
Często w skład obiektu wchodzą części o odmiennym przeznaczeniu. Hala w której części prowadzona jest produkcja a pozostała część stanowi magazyn materiałów i półproduktów oraz wyrobów gotowych nazywana jest produkcyjno- magazynową.
Większość układów konstrukcyjnych hal stalowych stanowią konstrukcje szkieletowe w których elementami przenoszącymi obciążenia są układy prętowe (np. słupy, rygle, ramy). Wyjątkiem od tej reguły są hale tunelowe gdzie odpowiednio ukształtowana powłoka stanowi jednocześnie pokrycie oraz przenosi obciążenia. Konstrukcja budynków halowych w układzie jedno- lub wielonawowym składa się z siatki słupów rozmieszczonych w osiach podziału budynku na nawy (osie podłużne) i osiach poprzecznych. Wzdłuż osi poprzecznych umieszczone są elementy poziome, stanowiące podporę konstrukcji dachu. Mogą to być np. wiązary kratowe, blachownice. Elementy poziome i słupy mogą także stanowić jeden element nośny – tzw. ramę. Obciążenia związane z parciem wiatru w takich konstrukcjach przenoszone są przez układ stężeń (elementy łączące sąsiednie słupy lub wiązary w układ przestrzenny), które jednocześnie zapewniają stateczność konstrukcji budynku.
dowolnie dobierana. Poszczególne nawy przeważnie posiadaj zbliżoną wysokość jednak możliwe jest zaprojektowanie naw różnych wysokości w przypadku gdy podyktowane jest to względami technologicznymi.
Elementy nośne hal
Głównymi elementami nośnymi hal są ramy stalowe wykonane ze spawanych dwuteowników o zmiennej wysokości środnika oraz ramy stalowe z dźwigarami kratownicowymi.
Ramy z dwuteowników spawanych są bardzo wytrzymałe i estetyczne, maja też kompaktową wysokość, jednak przy znacznych rozpiętościach przestają być ekonomiczne.
Zastosowanie dźwigarów kratownicowych pozwala na zwiększenie rozpiętość naw, ale przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości użytkowej hali. Sztywność przestrzenna konstrukcji jest zapewniona przez stężenia montowane w płaszczyznach dachu i ścian.
Poszycie dachu stanowią najczęściej płatwie wykonane z ocynkowanych kształtowników stalowych giętych na zimno typu Z montowanych w układzie wieloprzęsłowym. Przy mniejszych rozstawach ram można stosować rozwiązania bezpłatwiowe (blacha o wysokim trapezie mocowana bezpośrednio do ram). Z kolei przy większych rozstawach ram konieczne jest stosowanie płatwi kratownicowych bądź belek z kształtowników gorącowalcowanych. Szkielet ścian hali stalowej jest najczęściej wykonywany z ocynkowanych kształtowników stalowych giętych na zimno typu Z i C, ze stali o podwyższonej wytrzymałości.
Obudowę hali stanowią najczęściej blachy trapezowe lub płyty warstwowe mocowane do elementów wsporczych.
Wybór układu konstrukcyjnego
Przystępując do doboru określonego układu konstrukcyjnego należy mieć na uwadze między innymi przeznaczenie obiektu, gabaryty urządzeń i magazynowanych materiałów, rodzaj transportu wewnątrz obiektu , ilość instalacji wewnątrz obiektu oraz wymagania odnośnie bram i doświetlenia obiektu.
Wysokie kompetencje naszej kadry i doświadczenie projektantów pozwala na właściwy dobór rozwiązań konstrukcyjnych zapewniając funkcjonalność, ekonomię i estetykę.
Firma MCM Project zapewni Państwu kompleksową pomoc przy doborze najbardziej odpowiedniego układu konstrukcyjnego oraz wykona wycenę. Zachęcamy do kontaktu.