Zainstalowanie systemu fotowoltaicznego na dużej powierzchni dachu hali zmniejsza koszty funkcjonowania budynku, dodaje mu biznesowych możliwości i tworzy jego proekologiczny wizerunek. Jednak w Polsce idea elektrowni słonecznych na wielkopowierzchniowych dachach hal wciąż czeka na większe docenienie przedsiębiorców. MCM Fotowoltaika ma dedykowaną ofertę, aby pobudzić ten segment PV.
Przedsiębiorców przed inwestowaniem w moduły słoneczne na dachach budynków magazynowych i produkcyjnych czy centrów logistycznych często blokuje obawa przed wydatkami na taką inwestycję. Przewidują, że zintegrowanie elementów systemu fotowoltaicznego z wielką powierzchnią dachu wymusi jego kosztowne dostosowania konstrukcyjne, ponieważ budynek zostanie obciążony panelami. Dlatego, jeśli decydują się na przetwarzanie na własne potrzeby energii słonecznej na elektryczną, to raczej stawiają elektrownie na gruncie.
Tymczasem jest to metoda znacznie droższa od fotowoltaiki na dachu, która pozwala uniknąć opłat za dzierżawę czy zakup ziemi oraz za dotarcie energii od naziemnej instalacji do budynku. Wykorzystanie dachu z myślą o własnej elektrowni sprawi więc, że dopływ energii do hali stanie się tańszy, automatyczny, bezpieczniejszy.
Poza tym jest on stały, co w ogóle charakteryzuje zieloną energię promieniowania słonecznego. Przedsiębiorca nie musi obawiać się przerw w dostarczaniu energii, które mogą się zdarzyć w przypadku dostaw z elektrowni funkcjonujących w oparciu o konwencjonalne źródła.
Energia słoneczna gwarantuje bezproblemowe działanie urządzeń elektrycznych w hali oraz – jeśli wymaga tego aura - stałe ogrzewanie pomieszczeń. W rezultacie poprawiają się takie aspekty, jak: komfort pracy załogi, efektywność wykonywanych przez nią zadań oraz realna wartość obiektu.
Obok korzyści ekonomicznych system fotowoltaiczny zainstalowany na dachu przynosi też firmie przewagi wizerunkowe. Widoczne z daleka panele słoneczne tworzą o niej pozytywną społeczną opinię. Konsumenci doceniają działania proekologiczne biznesu, wręcz przekładają się na ich decyzje zakupowe.
Spółka MCM Project już od ponad dekady projektuje i buduje wielkopowierzchniowe hale stalowe dla firm różnych branż na terenie całego kraju. Do końca 2020 roku miała w swoim portfolio ponad 130 realizacji. Rocznie podpisuje średnio szesnaście umów. Od jesieni ub.r. w jej strukturach powstała nasza spółka ‒ MCM Fotowoltaika Sp. z o.o. Czerpiemy z doświadczeń spółki-matki oraz uzupełniamy i wzbogacamy jej ofertę o usługi fotowoltaiczne. Dzięki tej synergii w naszym zespole są specjaliści z uprawnieniami budowlanymi w zakresie konstrukcji dachu. Jego ekspertyza jest w gratisie już na etapie oferty.
Poszerzone kompetencje pozwalają MCM Fotowoltaika najlepiej dobrać wielkość, rodzaj, sposób montażu paneli w zależności od potrzeb i możliwości inwestora oraz cech konkretnego dachu (metry kwadratowe, obciążenie, ekspozycja, nachylenie, elementy powodujące zaciemnienie). Gwarantujemy również bezpieczeństwo przeciwpożarowe inwestycji.
Już w pierwszych miesiącach naszej działalności wielkości mocy systemów dla klientów biznesowych wyniosły: umowy zrealizowane - ponad 100 kW, w trakcie realizacji – ponad 300 kW, na etapie ustalania warunków instalacji na halach - ponad 1 MW.
Zwracamy uwagę, że warunki zewnętrzne sprzyjają rozwojowi tej kategorii PV. Od połowy ub.r. przedsiębiorcy mają status prosumentów. Systemy o mocy 50-500 kW są zwolnione z obowiązku uzyskania koncesji na produkcję energii elektrycznej. Jej nadwyżki właściciele mogą gromadzić w specjalnych akumulatorach.
Wykorzystanie jak największej liczby dachów hal magazynowych i produkcyjnych dla celów pozyskiwania zielonej energii z pewnością pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny naszego kraju i globalny. MCM Fotowoltaika uważa, że warto być w gronie kreatorów tej zmiany.