Szatnie w produkcyjnych halach stalowych - najważniejsze wymagania

Szatnie pracownicze to jeden z najważniejszych elementów hal produkcyjno-magazynowych, na które trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu inwestycji.
Spis treści
Warunki pracy a organizacja szatni Przepisy ogólne a organizacja szatni pracowniczych Szatnie pracownicze – wymagania powierzchniowo-przestrzenne

Decydując się na budowę hali stalowej, należy zapewnić odpowiednie warunki przechowywania w niej odzieży własnej, roboczej i ochronnej pracowników. Organizując pomieszczenia, przeznaczone do tego celu, należy mieć na uwadze zarówno rodzaj stosowanej odzieży, warunki jej użytkowania, rodzaj wykonywanych prac, a także stopień narażenia pracownika na zabrudzenie ciała i zanieczyszczenie odzieży różnymi substancjami.

Warunki pracy a organizacja szatni

Szatnie podstawowe dedykowane są głównie dla pracowników zatrudnionych przy pracach, nie stwarzających ryzyka zabrudzenia lub zamoczenia odzieży. Jednocześnie, przeznaczone są one do przechowywania odzieży własnej pracowników, odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej.

W przypadku prac w warunkach powodujących znaczne zabrudzenie odzieży lub jej zamoczenie, należy zorganizować niezależną szatnię odzieży roboczej i ochronnej, a także szatnię odzieży własnej.

Jeżeli praca powoduje intensywne brudzenie, bądź jest związana ze stosowaniem lub wydzielaniem substancji trujących, zakaźnych, drażniących, pylących, czy też o nieprzyjemnym zapachu, należy zagospodarować miejsce na szatnię przepustową. Zwyczajowo składa się ona z części, przeznaczonej na odzież własną pracowników i części dedykowanej na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej oraz zespołu sanitarnego, łączącego obie te części – wówczas ruch pracowników, powinien odbywać się wyłącznie przez zespół sanitarny z natryskami.

Przepisy ogólne a organizacja szatni pracowniczych

Zgodnie z prawem, szatnie muszą znajdować się w wydzielonych do tego celu pomieszczeniach, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że powinny być one oddzielne dla kobiet i mężczyzn. Dopuszczalne jest ich sytuowanie w suterenach lub piwnicach, o ile wykonana zostanie właściwa izolacja termiczna i hydroizolacja. Rozwiązanie to determinuje dodatkowy wymóg, jakim jest zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji.

 Wnętrze hali produkcyjnej DanwoodWnętrze hali produkcyjnej Danwood (zobacz realizację)

Szatnie pracownicze – wymagania powierzchniowo-przestrzenne

Szatnia powinna zostać wyposażona w urządzenia grzewcze, tak aby temperatura w niej nie spadła poniżej 24°C. Pomieszczenia w szatni powinny mieć wysokość co najmniej 2,5 m. Zważywszy jednak na fakt, iż wysokość pomieszczeń umywalni przylegających do szatni powinna wynosić 3,0m, również wysokość przebieralni jest taka sama.

W pomieszczeniu szatni odzieży własnej, należy przewidzieć co najmniej 0,3 m2 powierzchni wolnej podłogi na każdego pracownika, korzystającego z tego pomieszczenia. Trzeba również pamiętać o tym, że w szatni powinna znajdować się szafa do indywidulanego użytku przez każdego pracownika.

Szatnie podstawowe powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym na każdego korzystającego z nich pracownika przypada min. 0,5m2 wolnej powierzchni podłogi. Należy pamiętać także o zagospodarowaniu w niej miejsca na dwie szafy pojedyncze lub jedną szafę podwójną, w której jedna część przeznaczona będzie na odzież roboczą a druga na odzież własną pracowników. Do szatni powinna przylegać umywalnia.

Hala magazynowo-produkcyjna MPC MetalHala magazynowo-produkcyjna MPC Metal (zobacz realizację)

Między rzędami szaf a ścianą, należy zapewnić przejście o szerokości min. 110cm. Szerokość przejścia między dwoma rzędami szaf oraz szerokość głównych przejść komunikacyjnych powinna wynosić 150cm. Należy również pamiętać o zapewnieniu miejsc siedzących dla przynajmniej 50% osób, zatrudnionych na najliczniejszej zmianie. W szatni należy zapewnić przynajmniej czterokrotną wymianę powietrza na godzinę.

W przypadku pomieszczeń wyposażonych w okna otwieralne i przeznaczonych maksymalnie dla 10 pracowników, dopuszcza się 2-krotną wymianę na godzinę. W szatniach dla więcej niż 25 pracowników należy wykonać wentylację mechaniczną.

Przepisy dotyczące organizowania szatni dla pracowników są restrykcyjne. Decydując się na inwestycję, jaką jest np. budowa hali, w której w przyszłości będą pracować ludzie, warto mieć na uwadze wszelkie czynniki, mogące wpłynąć na rozplanowanie przestrzeni w szatni. Należą do nich m.in. takie elementy jak: liczba zatrudnionych pracowników, ich płeć, czy chociażby rodzaj wykonywanych obowiązków.

Dowiedz się więcej - kontakt Wyceń swoją inwestycję