Postępowanie zgodne z obowiązującymi przepisami, procedurami i wytycznymi oraz stosowanie dobrych praktyk budowlanych sprawia, że cały proces budowlany niesie ze sobą znacznie mniejsze ryzyko.
Normy bezpieczeństwa podczas procesu projektowania hali stalowej
Wykonanie każdej hali stalowej poprzedzone jest przygotowaniem projektu budowlanego i wykonawczego. Nad ich stworzeniem pracują zarówno architekci, konstruktorzy, jak i projektanci branżowi. Każdy zakres prac projektowych wykonywany jest według obowiązujących rozporządzeń i norm. Z punktu widzenia architektów najważniejszym dokumentem jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz Prawo budowlane. Zapisy w nich zawarte określają reguły bezpieczeństwa eksploatacji i budowy obiektów, zabezpieczenia pożarowe i zasady oddziaływanie obiektu na istniejącą infrastrukturę.
Dla konstruktorów, poza wymienionymi dokumentami, istotne są również normy konstrukcyjne. Według polskiego prawa mogą oni bazować na Polskich Normach własnych, jak również na Normach Europejskich inaczej zwanych Eurokodami. Przy projektowaniu konstrukcji stalowych stosowane są następujące rodzaje Eurokodów:
- Eurokod O – „Postawy projektowania konstrukcji”;
- Eurokod 1 – „Oddziaływania na konstrukcje”;
- Eurokod 3 – „Projektowanie konstrukcji stalowych”;
- Eurokod 7 – „Projektowanie geotechniczne”.
Bezpieczeństwo hali stalowej a czynnik ludzki.
Cały projekt budowlany i wykonawczy hali opiera się na założeniach i przyjętych przez ekipę rozwiązaniach konstrukcyjnych i materiałowych. Gwarancję bezpieczeństwa budowy i eksploatacji obiektu stanowi głównie przestrzeganie przez jej członków założeń i rozwiązań projektowych bez samowolnego wprowadzania zmian względem projektu. Przygotowany dokument powinien być maksymalnie precyzyjny, jednoznaczny i zrozumiały dla wykonawców obiektu, jak również dla jego właścicieli czy zarządców. Błędy wykonawcze podczas budowy obiektu – głównie niewykonywanie prac zgodnie z wytycznymi lub stosowanie innych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych niż te zawarte w dokumentacji, mogą być przyczyną problemów z funkcjonowaniem hali oraz doprowadzić do zniszczenia obiektu.
Ważną kwestią dla wykonawców jest również przestrzeganie zapisów zawartych w projekcie montażu i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Znaczna część informacji na ten temat zwarta jest w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przygotowywanym przez kierownika budowy. Należy również podkreślić dużą odpowiedzialność leżącą po stronie zarządcy obiektu. Do niego należy bowiem m.in.:
- utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym;
- zapewnienie przeglądów okresowych;
- przestrzeganie deklaracji i założeń dotyczących składowanych materiałów, rodzaju linii technologicznych i produkcyjnych, zastosowanych instalacji;
- monitorowanie obciążeń działających na konstrukcję (np. grubość i ciężar pokrywy śnieżnej na dachu) i dodatkowych obciążeń statycznych konstrukcji.
Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku, dobre praktyki projektowe mówią o przyjmowaniu większych obciążeniem niż te określone i przypisane do danej strefy klimatycznej. Warto o tym pamiętać, ponieważ wszystkie te działania mają duży wpływ na bezpieczeństwo budynku, jak i osób w nim przebywających.
Właściwości bezpiecznej hali
Bezpieczna hala to przede wszystkim obiekt wykonany zgodnie z projektem konstrukcji, który gwarantuje zabezpieczenie stateczności i użytkowania konstrukcji. Bezpieczna hala to również obiekt gwarantujący ochronę życia i zdrowia ludzi w niej pracujących. Składają się na nią następujące elementy:
- właściwa odporność pożarowa;
- zagwarantowanie szybkiej ewakuacji pracowników w razie pożaru;
- ochrona przed zadymieniem;
- właściwe warunki cieplne, wilgotnościowe i akustyczne, mające wpływ na ludzkie zdrowie.
Jakość i bezpieczeństwo konstrukcji zależą więc od tego, jaki jest poziom świadomości, odpowiedzialności i wiedzy uczestników procesu budowlanego. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób projekt wraz ze wszystkimi założeniami w nim zawartymi zostanie zrealizowany w praktyce.