Jest to sposób, który pozwala Inwestorowi poznać koszty inwestycji już na etapie jej planowania. System zaprojektuj i wybuduj wymaga czasu i współpracy z profesjonalistami w swojej dziedzinie. Firma, która podejmie się realizacji budynku w systemie ZiB, musi zajmować się nie tylko wykonawstwem, ale również projektowaniem.
Przygotowanie koncepcji budynku
Pierwszym etapem jest przygotowanie przez wykonawcę koncepcji budynku. W tym czasie najważniejszy jest dialog między stronami. Na podstawie wypracowanych rozwiązań powstają pierwsze rysunki oraz schematy funkcjonalne obiektów. Czas opracowania koncepcji zależy od skomplikowania danej inwestycji. Dla hali magazynowej wyniesie około 1 miesiąca, natomiast dla hali produkcyjnej o skomplikowanej technologii może się wydłużyć nawet do roku.
Prace projektowe
Na podstawie koncepcji obiektu wykonawca przedstawia ofertę na prace projektowe oraz realizację inwestycji w systemie generalnego wykonawstwa. Po podpisaniu umowy z Inwestorem oraz uzyskaniu niezbędnych dokumentów formalnych (np. warunki przyłączeniowe) wykonawca rozpoczyna pracę nad projektem budowlanym. Przygotowanie dokumentacji projektowej, niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę, zajmuje około 1-2 miesięcy. Następnie pełno-branżowy projekt budowlany zostaje złożony do urzędu w celu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W świetle obowiązujących w Polsce przepisów urząd ma 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę, wykonawca może rozpocząć realizację inwestycji. W międzyczasie wykonawca opracowuje dokumentację wykonawczą, która jest niezbędna do realizacji projektu.
Realizacja inwestycji w systemie zaprojektuj i wybuduj
Po odpowiednim przygotowaniu placu budowy, rozpoczyna się realizacja inwestycji, prowadzona zgodnie z harmonogramem prac, który stanowi załącznik do umowy. Okres trwania prac budowlanych, instalacyjnych oraz wykończeniowych jest uzależniony od powierzchni, stopnia skomplikowania budynku, warunków terenowych oraz atmosferycznych. Realizacja inwestycji w systemie „pod klucz” trwa od 6 miesięcy do roku.
Prowadzenie inwestycji w systemie zaprojektuj i wybuduj zakłada podpisanie umowy ryczałtowej. Jednak umowa przestaje być ryczałtowa, jeżeli na etapie przygotowania dokumentacji projektowej lub realizacji obiektu zostaną wprowadzone zmiany lub zostanie zwiększony zakres w stosunku do koncepcji obiektu. Wszelkie zmiany lub prace dodatkowe wprowadzone na życzenie Inwestora, są podstawą do podpisania aneksu do umowy na roboty dodatkowe.
Prowadzenie inwestycji w systemie zaprojektuj i wybuduj jest bardzo popularne w sektorze zamówień publicznych. Często przetargi publiczne zakładają ten sposób realizacji inwestycji. Prawo zamówień publicznych najczęściej dotyczy przetargów na obiekty użyteczności publicznej. Taki rodzaj budynków, z uwagi na ich różnorodność i wysoki stopień skomplikowania trudno jest wycenić ryczałtowo. Dlatego większość umów jest poszerzana o aneksy na wykonanie robót dodatkowych.
Przetarg na inwestycję zaprojektuj i wybuduj
Jak wygrać przetarg na projekty w systemie zaprojektuj i wybuduj? Najczęstszym uzasadnieniem jest spełnienie wszystkich wymogów określonych w tzw. SIWZ, czyli specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz przedstawienie najkorzystniejszej oferty, spośród innych złożonych. Co jednak dokładnie oznacza spełnienie SIWZ i jak przedstawić najkorzystniejszą ofertę?
Wszystko zależy od tego, z jakim przetargiem na zaprojektuj i wybuduj mamy do czynienia. Przedmiot może dotyczyć całościowo budynków, czy jedynie ich rozbudowy, a nawet wykonania, czy budowy konkretnych instalacji. Wykonawca zazwyczaj może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ. Ponadto według ustawy o udzielnie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu z postępowania na podstawie prawa zamówień publicznych i mają doświadczenie w realizacji co najmniej 2 robót budowlanych o wartości minimum 1 mln zł. W związku z tym, warto zapoznać się z warunkami zleceniodawcy na przetarg zaprojektuj i wybuduj i kolejno odhaczać kwestie, które uwzględniliśmy lub nie w projekcie.
Umowa przy systemie zaprojektuj i wybuduj
Wygrywając przetarg na zaprojektuj i wybuduj, należy dokładnie zapoznać się z umową. Nie jest ważne, na jaką kwotę realizuje się zamówienie, znajomość treści umowy jest obowiązkowa. Pozwoli to uniknąć późniejszych niejasności, a najczęściej niedomówień w związku z wykonawstwem i zapłatą. Na początku jasno powinno być określone, co jest przedmiotem umowy na zamówienie w systemie zaprojektuj i wybuduj. Przedmiot ten oczywiście powinien być wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, zasadami wiedzy technicznej i obowiązującymi normami.
Kolejny ważny punkt umowy w inwestycji zaprojektuj i wybuduj, przez który bardzo często powstają spory to wynagrodzenie. Mniej konfliktogenne wydaje się wynagrodzenie ryczałtowe, na którego wielkość zgadzają się obie strony i nie mogą one później domagać się zmiany. W przypadku wynagrodzenia kosztorysowego wykonawca może domagać się wyższego wynagrodzenia np. w związku z wykonaniem dodatkowych zadań. Konieczne jest w tym wypadku również określenie formy płatności. Zazwyczaj jest to przelew Zleceniodawcy na podstawie wystawionej przez wykonawcę faktury VAT, ale na ogół dopiero po odbiorze robót.
Do innych wyszczególnionych i określonych przez obie strony punktów umowy zaprojektuj i wbuduj należą:
- termin realizacji,
- obowiązki zamawiającego,
- autorskie prawa majątkowe,
- przedstawiciele zamawiającego i wykonawcy,
- podwykonawcy,
- kary umowne i odszkodowania,
- warunki odstąpienia od umowy,
- odbiory,
- odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji,
- zabezpieczenie należytego wykonania umowy,
- zmiany w umowie,
- klauzula społeczna,
- ochrona danych osobowych,
- dodatkowe postanowienia.