Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są chłodnie magazynowe i przemysłowe oraz mroźnie. Pozwalają one na stworzenie odpowiedniego mikroklimatu, dedykowanego poszczególnym rodzajom produktów.
Magazyn chłodnia - z czego się składa?
Najczęściej tego typu magazyny buduje się w oparciu o lekką konstrukcję stalową. Główny szkielet — konstrukcja nośna, wykonana jest w systemie kratownic lub blachownic stalowych zabezpieczonych przez malowanie farbami antykorozyjnymi. Podczas malowania należy bezwzględnie wziąć pod uwagę przeznaczenie hali na magazynowanie produktów spożywczych. Farby takie (a wśród nich m.in. te na bazie poliuretanu) nie mogą bowiem oddziaływać szkodliwie na asortyment. Często konstrukcja pokryta jest również farbami ogniochronnymi, ze względu na występujące wewnątrz hali zagrożenie ogniowe.
Kolejny ważny element to obudowa ścian, sufitu i dachu chłodni. Ze względu na wysokie wymagania izolacji cieplnej, w chłodni najlepiej sprawdzają się płyty warstwowe z rdzeniem PUR i PIR, których grubość w przypadku chłodni wynosi od 160 do 200 mm. Gładka, stalowa powierzchnia wewnętrzna płyt pozwala w łatwy sposób utrzymać wymaganą czystość w tego typu magazynach. Równie ważna w prawidłowym funkcjonowaniu takich miejsc jest posadzka przemysłowa. Projektuje się ją ze względu na obciążenie regałami magazynowymi i wózkami transportowymi. W jej konstrukcji należy również uwzględnić miejsce na instalację ogrzewania (kable grzejne lub instalację wodną) oraz termoizolację w postaci płyt XPS. Gwarantuje to nieprzemarzanie gruntu pod posadzką, które z kolei mogłoby prowadzić do pęknięć i uszkodzeń posadzki. Często, dla zachowania odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych, posadzkę dodatkowo pokrywa się warstwą żywicy.
Magazyn mroźnia a chłodnia - różnice
W zależności od przeznaczenia chłodni, utrzymywana jest w niej temperatura w okolicach 0 st. C, zakresy temperatur mogą się jednak między sobą różnić.
- Dla niezamrożonych owoców, warzyw i produktów spożywczych jest to z reguły od 0 do 4 st. C.
- Do przechowywania produktów głęboko mrożonych na dłuższe okresy, wymagana jest temperatura poniżej 0 st. C, najczęściej aż -25 st. C.
Dla produktów spożywczych taki mikroklimat gwarantują nam mroźnie. Ze względu na różnice temperatur w mroźni i chłodni, pomieszczenia te różnią się między sobą grubością izolacji ścian, sufitu oraz posadzki. W mroźniach, w odróżnieniu od chłodni, należy dodatkowo stosować specjalistyczne drzwi i bramy z podgrzewanymi ościeżnicami, które zapobiegają problemom z dostępem do komór.
Chłodzenie i wentylacja
Budowa magazynu-chłodni obejmuje nie tylko zakres konstrukcyjny. Jej głównym elementem jest bowiem system instalacji chłodzenia i wentylacji. Istnieje wiele rodzajów systemów chłodzących, ale najpopularniejszym dla niedużych chłodni składowych są tzw. monobloki. Takie urządzenia zawierają sprężarki, parowniki i skraplacze w jednej obudowie. W przypadku dużych obiektów stosuje się natomiast układ zewnętrznych sprężarek ze skraplaczami, które połączone są systemem rurociągu z parownikami. Każdy parownik wyposażony jest w wentylator umożliwiający obieg powietrza w chłodni. Dodatkowo w jej wnętrzu zamontowany jest system służący do regulowania temperatury za pomocą panelu sterowania i czujników, montowanych w różnych miejscach w komorze chłodniczej.
Równie ważna jest odpowiednia wentylacja chłodni. Planując budowę takiego pomieszczenia, należy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w zależności od magazynowanego asortymentu i temperatury. Wartość wymian musi być optymalna, tak aby niepotrzebnie nie schładzać nowo wprowadzanego powietrza do komory. Istotnym elementem jest również nadmiarowy zawór ciśnieniowy, pozwalający na utrzymanie stałej wartości ciśnienia i niedopuszczanie do wytwarzania podciśnienia wewnątrz magazynu.
Podczas projektowania i budowy chłodni należy wziąć pod uwagę wiele zagadnień i rozwiązań niespotykanych w tradycyjnych magazynach. Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć to zadanie firmie, która kompleksowo zaprojektuje i wykona taki obiekt, bazując na doświadczeniu zatrudnianych pracowników.