Pozwoli to projektantom już na etapie koncepcji uwzględnić te wymagania.
Koncepcja zagospodarowania terenu
Koncepcja zagospodarowania terenu uwzględniać będzie wówczas możliwość rozbudowy obiektu. Na rysunku pojawi się rezerwa pod przyszłą rozbudowę. Ważne aby w jej obrysie nie zostały zaprojektowane inne elementy np. droga, instalacje itp. Nie będzie wówczas konieczności ich późniejszego przesuwania, co pozwoli zmniejszyć koszty.
Rozwiązania zawarte w projekcie hali magazynowej pod rozbudowę pozwalają na zoptymalizowanie przebiegu inwestycji i obniżenie kosztów. Konstrukcja budynku jest zaprojektowana tak, aby późniejsza rozbudowa nie wymagała znacznych zmian w istniejącej już konstrukcji. Z wyprzedzeniem planuje się lokalizację drzwi i bram w ścianie między etapem 1 i 2. Można wówczas zaprojektować podkonstrukcję do ich późniejszego montażu podczas realizacji rozbudowy.
Hala magazynowa z budynkiem biurowym PPHU Sportex (zobacz realizację)
Instalacje wewnętrzne
Projekt hali magazynowej pod rozbudowę obejmuje również etapowanie realizacji instalacji wewnętrznych. W pierwszym etapie wykonuje się np. pomieszczenie kotłowi w którym przewiduje się kotły grzewcze dla potrzeb obu etapów inwestycji. Przy ścianie budynku, od strony rozbudowy, pozostawia się trójniki. Przy realizacji etapu nr 2 instalacje rozbudowuje się instalację począwszy od tego miejsca. Pozwala to ograniczyć zakres prac na istniejącej części, który ze względu na np. regały może być uciążliwy w realizacji. W podobny sposób wykonuje się instalację elektryczną. Projekt hali magazynowej zakłada budowę głównej rozdzielni elektrycznej dla obu etapów. Zostawia się odpowiednie rezerwy dla zasilania etapu drugiego. Takie rozwiązanie pozwala przy rozbudowie na ograniczenie prac, które sprowadzają się jedynie do wprowadzenia kabla elektrycznego zasilającego rozdzielnię elektryczną części rozbudowywanej.
Instalacje zewnętrzne
Projekt hali pod rozbudowę obejmuje również instalacje zewnętrzne. Układ instalacji na działce jest zaprojektowany z myślą o ich przyszłej rozbudowie, która związana będzie z realizacją kolejnego etapu.
Projekt hali magazynowej pod wynajem zawiera unikalne rozwiązania, które gwarantują spełnienie oczekiwań większości najemców. Założenia architektoniczne bazują na wytycznych od klienta, przede wszystkim dotyczących wielkości hali i przewidywanej ilości najemców. Na tej podstawie architekci firmy MCM Project proponują rozwiązania projektowe, które sprawiają, że zbudowana przestrzeń będzie atrakcyjna dla najemców.
Projekt obejmuje podział ścianami wewnętrznymi hali pod wynajem na kilka sektorów. Przegrody te nie wymagają fundamentów, można je demontować i przestawiać jeśli zmienią się wymagania. Architekci firmy MCM Project projektują każdy sektorów tak aby był niezależny. Potencjalni najemcy będą mieli do dyspozycji strefę załadunku - dok lub bramę oraz możliwość podłączenia do mediów z oddzielnymi podlicznikami.