SAP - system wczesnego ostrzegania pożarowego pełni niezwykle istotną funkcję w kontekście ochrony życia, zdrowia i mienia.
Praktyczne zastosowanie Systemu Alarmowania Pożarowego
System wczesnego ostrzegania pożarowego, umożliwia wykrycie pożaru w początkowej jego fazie, jeszcze przed pojawieniem się otwartego ognia. Rozwiązanie to pozwala na szybką i precyzyjną lokalizację zagrożenia, wskazanie miejsca jego powstania, a także natychmiastowe powiadomienie o niebezpieczeństwie najbliższego otoczenia oraz straży pożarnej. System Alarmowania Pożarowego automatycznie uruchamia urządzenia gaśnicze za pomocą centrali sterującej, bądź automatyczne otwiera drzwi i klapy dymowe.
Centrala SAP
Instalacja systemu SAP, funkcjonuje w oparciu o centralkę sygnalizacji pożaru lub sieci central do wykrywania i sygnalizowania zagrożenia pożarowego. Po otrzymaniu sygnału z linii dozorowanej, współpracującej z czujkami, przyciskami pożarowymi ROP oraz innymi elementami liniowymi, centralka sygnalizuje optycznie i akustycznie o zaistniałym zagrożeniu, jednocześnie uruchamiając systemy dodatkowe, takie jak np. system automatycznego gaszenia (zraszacze).
Czujki pożarowe w halach magazynowych
Czujki pożarowe stanowią nieodłączny element systemu SAP i występują w wielu wariantach:
- jonizacyjna czujka dymu – reagująca na pojawienie się dymu;
- optyczna czujka dymu – reagująca na pojawienie się dymu;
- czujka temperatury – reagująca na wzrost temperatury;
- liniowa czujka dymu – reagująca na zmianę przejrzystości powietrza;
- czujki płomienia – reagująca na pojawienie się otwartego ognia – płomienia;
- czujki w wykonaniu iskrobezpiecznym – do stosowania w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem;
- czujka optyczna dymu bezprzewodowa – nie wymagająca doprowadzenia instalacji kablowej.
Prawo a obowiązek instalacji systemu SAP
Obowiązek instalacji systemu SAP wynika z Ustawy o ochronie p.poż. oraz Rozporządzenia MSWiA. Zgodnie z powyższym, system SAP jest obligatoryjnym wymogiem w jednokondygnacyjnych halach magazynowych o powierzchni strefy pożarowej, przekraczającej 5.000 metrów kwadratowych. Systemy sygnalizacji pożaru muszą być zaprojektowane (zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami) przez osoby o wysokich kwalifikacjach i posiadających stosowne aktualne upoważnienia odbiorcy.
Harmonijne zgranie poszczególnych elementów systemu SAP, pozwala na skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osób, przebywających na terenie hali, jak i mienia, które się w niej znajduje. Z całą pewnością decyzja o implementacji Systemu Alarmowania Pożarowego musi być przemyślana, a jej instalacja powinna być powierzona ekspertom, posiadającym odpowiednią wiedzę i doświadczenie.
Zapraszamy do zapoznania się z usługami projektowania hal stalowych. Konsultanci MCM Project pozostają do Państwa dyspozycji!